The Kurdish Digital Library (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Üniformalı Kasaplar


Author : Günay Aslan
Editor : Pencere Date & Place : 1990, İstanbul
Preface : Pages : 88
Traduction : ISBN :
Language : TurkishFormat : 135x195 mm
FIKP's Code : Liv. Tur. Asl. Uni. 1554Theme : General

Presentation Table of Contents Introduction Identity PDF
Üniformalı Kasaplar


Üniformalı Kasaplar

Günay Aslan

Pencere

Tarih: 14 Mayıs 1989 günü akşamı. Yer: Diyarbakır Hani ilçesi. İlçe sakinlerinden 45 yaşındaki Güllü Zeren adlı dul bir kadın, eski Orman İşletme Şefliği binasının yakınından geçerken, bu binada kalmakta olan görevli bir askerin «dur» ikazına —Türkçe bilmediğinden— karşılık veremediği için alnından tek kurşunla vurularak öldürülüyordu.
Tarih: 25 Nisan 1989. Konya kız lisesi öğrencisi 17 yaşındaki Sülfinaz İlboğa, öğretmeninin «kızım sen Kürt müsün» sorusuna «Ben Kürdüm» yanıtını verdiği için, okul idaresinin polise ihbarı sonucu, üç günlük işkenceli sorgudan sonra çıkarıldığı Konya Devlet Güvenlik Mahkemesi’nce tutuklanıyordu.
Tarih: 19 Mayıs 1989. Diyarbakır İnsan Hakları Derneği İzleme ...Günay Aslan, 1960 yılında Van ili Özalp ilçesinde doğdu. Diyarbakır Eğitim Enstitüsü’nden ayrıldı. Cumhuriyet, Hürriyet gazeteleri ile 2000’e Doğru ve Sokak dergilerinde yerel muhabir, Doğu ve Güneydoğu Bölge Temsilcisi olarak görev yaptı. Kürt bölgelerinin gözlerden kaçırılmaya çalışılan, gizlenen gerçeklerini Türkiye ve Avrupa kamuoyunun gündemine getirmede önemli pay sahibi, Avrupa basın yayın organları ile televizyon kurulularının, Kürt haberlerinde en çok başvurdukları güvenilir ve ciddi bir haber kaynağı. Günay Aslan'ın daha önce yayınlanmış Yas tutan Tarih (33 Kurşun): adlı çalışması 1989 Yunus Nadi Armağanı ödülüne layık görülmüştür. Yazar halen serbest gazetecilik yapmaktadır.

 Foundation-Kurdish Institute of Paris © 2019
LIBRARY
Practical Information
Legal Informations
PROJECT
History & notes
Partenaires
LIST
Themas
Authors
Editors
Languages
Journals