La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Üçgendeki Tezgah


Éditeur : Kiyap Date & Lieu : 1993, Ankara
Préface : Pages : 232
Traduction : ISBN : 975-566-001.1
Langue : TurcFormat : 130x195 mm
Code FIKP : Liv. Tur. Ers. Ucg N°2777Thème : Général

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Üçgendeki Tezgah


Üçgendeki Tezgah

Ahmet Cem Ersever

Kiyap

...Bu kargaşadan, bu kan deryasından menfaat uman leş kargaları da piyasaya çıkmışlardı. Kimisi maddi çıkarı için, kimisi cüceliğini kamufle etmek için, kimisi de siyasi ve sosyal kazanımlar elde etmek için "Çaresiz Kürdü" Apo'nun çöp makinesine doğru itmeye çalışıyorlardı. A. Öcalan da, birer süprüntü olarak değerlendirdiği insanları makinenin dişlileri arasında ezmeye devam ediyordu.

Leş kargaları, durmadan kan dökücüleri perdelemeye çalışıyorlardı. Bunu, hem belirttiğimiz nedenlerden dolayı menfaat sağlamak, hem de Apo'dan korktuklarından, O'nun gazabına uğramamak için yapıyorlardı. Aslında bir bataklığa itildiklerini farkedenler az değildi. Geçici menfaatler ve yine geçici duygu tatminleri, giderek yerini çıplak gerçeklere bırakmaya başlıyordu. Çünkü; dünyada herşeyin bir bedeli vardır. Bu bedel, mutlaka ama mutlaka şu ya da bu biçimde ödenir. Bugün bu bedeli, hem Apo, hem de Apo'nun gölgesinde vurgun vuranlar, çaresiz kürdün kanıyla ödeyebiliyorlar. Ama gün gelecek ve o kan artık akmaz olacaktır. İşte o zaman, bu bedeller başka türlü istenecektir. Bazıları kendileri için o günlerin uzak olmadığını biliyorlar ve ürperiyorlar. Fakat buna rağmen, kendilerini kaptırdıkları girdaptan kurtulmak için, çırpınmaya cesaret edemiyorlar. Hayvanlar bile tehlikeleri sezdiklerinde içgüdüsel olarak çırpınırken, bunlar; ruhlarını, bedenlerini Apo canisine terkettiklerinden, ruhsuz ve halsiz birer nesne gibi kendilerini akıntıya bırakmışlardır...Ahmet Cem Ersever
, 1950. yılında Erzurum'da Üsteğmen İzzet Ersever'in oğlu olarak dünyaya geldi. Subay olan babasının görevi dolayısıyla çok yer dolaşan Ahmet Cem Ersever ilk ve orta öğrenimini yurdun çeşitli bölgelerinde sürdürdükten sonra 1967 yılında Ankara TED kolejinjinden mezun oldu. Orta öğreniminden sonra Kara Harb Okulu'na giren Ersever, 1972 yılında mezun olarak Teğmen rütbesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri saflarına katıldı. 1973 yılında Piyade Okulu’nu, 1974 yılında da Jandarma Subay Okulu'nu bitiren Ahmet Cem Ersever Jandarma Genel Komutanlığının çeşitli kademelerinde sırasıyla Takım, Bölük ve Tabur komutanlıkları yaptı.

Son sekiz yıldır Güneydoğu Anadolu'da ülkenin bütünlüğünü hedef alan bölüeü teröre "karşı mücadele eden Ahmet Cem Ersever Mart 1993 yılında Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı görevinden binbaşı rütbesiyle kendi isteği ile emekli oldu.

Milletin bekası ve birliği için herkese örnek gösterilebilecek nitelikte, varlığını ortaya koyabilecek feragat ve fedakârlık sahibi olan Ahmet Cem Ersever, 5 Kasım 1993 tarihinde Türk Milleti'nin düşmanlarınca şehit edildi.

Evli ve üç çocuk sahibi olan ve dört yabancı dil bilen Ersever'in çeşitli makalelerinin yanı sıra, yayınlanmıș: Kürtler PKK ve A. Ocalan ve Üçgendeki Tezgâh isimli kitabı bulunuyor.

 Fondation-Institut kurde de Paris © 2019
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues