Pirtûkxaneya dîjîtal a kurdî (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Kürt Ulusal Sorunu ve Sürekli Devrim


Weşan : Compte d'auteur Tarîx & Cîh : 1983, Stockholm
Pêşgotin : Rûpel : 122
Wergêr : ISBN :
Ziman : TirkîEbad : 125x190 mm
Hejmara FIKP : Liv. Tur. Kur. Ent. N° 807Mijar : Siyaset

Danasîn Naverok Pêşgotin Nasname PDF
Kürt Ulusal Sorunu ve Sürekli Devrim


Kürt Ulusal Sorunu ve Sürekli Devrim

Enternasyonal Yayınları

Prinkipo Offsettryck AB

Türk devriminin anahtar sorunlarından olan Ulusların Kendi Kaderlerini Tayin Hakkı uğruna mücadele, Devrimci Marksist hareketin odak noktalarından biridir.

1971 öncesinde şekilsiz bir biçimde başlayıp 1974 sonrasında özellikle Kürt solunun vurguladığı tartışmalarla birlikte, ezen ulus Marksistlerinin yakın-zamana kadar gizli kalan sosyal şoven tavırları açığa vuruldu. Bu hareketlerin tümünün de ortak yanı kendi örgütlerinin çatısı altında birleşmeyi ö-nerdikleri Kürt devrimcilerinin somut sorunlarına değinmemek ve varolan Kürt siyasal hareketlerine karşı açık ve kesin bir tutum takınmayarak onların, ezilen ulusun kurtuluşu mücadelesine katkılarını görmezlikten gelmek noktasında toplanabilir.

İşçi sınıfının enternasyonal birliğinin sağlanması yolunda mücadele yalnızca, iki ulusun işçilerinin birliğinden değil, tüm ülkelerin işçilerinin birliğinden geçer. Bu konuda tavır takınmayan tüm hareketlerin, birlik adına ezilen ulusun işçilerine, devrimcilerine çağrılar çıkararak ezen ulusun ...Weqfa-Enstîtuya kurdî ya Parîsê © 2018
PIRTÛKXANE
Agahiyên bikêr
Agahiyên Hiqûqî
PROJE
Dîrok & agahî
Hevpar
LÎSTE
Mijar
Nivîskar
Weşan
Ziman
Kovar