The Kurdish Digital Library (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

19. yy'da Kürdistan üzerinde mücadele


Author : Halfin
Editor : Komal Date & Place : 1976, Ankara
Preface : Pages : 134
Traduction : ISBN :
Language : TurkishFormat : 135x195 mm
FIKP's Code : Liv. Tur. Kha. Ond. N°2009Theme : History

Presentation Table of Contents Introduction Identity PDF
19. yy'da Kürdistan üzerinde mücadele

Versions


19. yy'da Kürdistan üzerinde mücadele

Halfin

Komal


İnsanlar; kendi tarihlerini, ihtiyaçlarını tatmin için kullandıkları araçlar ve bunlarda meydana getirdikleri değişmelerle bizzat kendileri yaparlar. Bilim; bu araçların gelişme ve değişmesini, bunların toplumsal ilişkileri nasıl etkilediğini, aralarındaki bağı incelemelidir.

Üretim araçlarında meydana gelen her önemli değişiklik toplumsal hayatta akisler uyandırır. Üretim araçlarının değişmesiyle, insanların toplumsal ilişkileride buna göre şekil alır. Metafiziğin iddiasının tersine insanın tabiatı ekonomik ilişkileri belirlemez, tersine insan tabiatı; toplumsal ilişkiler, ekonomik ilişkiler tarafından belirlenir.

Üretim araçları gelişmekte olan her toplumda toplumsal ilişkiler istikrarsız bir denge halinde bulunur. Bu istikrarsızlık sosyal hareketleri ve sınıf mücadelelerini doğurur. İşte tarih; bu mücadeleler, (yani insanın ihtiyaçlarını tatmin için kullandığı araçlarda meydana getirdiği değişme ve gelişmelerle) bizzat sosyal insanın kendisi tarafından yaratılır. İdeolojiler ise bu tek ve bütün tarihin insan beynindeki çok şekilli yansımalarıdır.Foundation-Kurdish Institute of Paris © 2018
LIBRARY
Practical Information
Legal Informations
PROJECT
History & notes
Partenaires
LIST
Themas
Authors
Editors
Languages
Journals