Pirtûkxaneya dîjîtal a kurdî (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Tutkular ve Tutsaklar


Nivîskar : Evîn Çîçek
Weşan : Pêrî Tarîx & Cîh : 2000, İstanbul
Pêşgotin : Rûpel : 384
Wergêr : ISBN : 975 - 8245 39-2
Ziman : TirkîEbad : 135x195 mm
Hejmara FIKP : Liv. Tur. Cic. Tut. N°117Mijar : Giştî

Danasîn Naverok Pêşgotin Nasname PDF
Tutkular ve Tutsaklar


Tutkular ve Tutsaklar

Evin Aydar Çiçek

Pêrî

Erkek kadın ilişkisinde, zayıf kişilikler üsten gördüğü otoriteyi güç olarak zayıf altakilerine karşı kullanır. Bunda Kültlerin, ezilen cins olarak kadınların ziyadesiyle paylarına düşeni aldıklarını gözlemlemekteyiz.

Avrupa'ya giden geri kalmış topluların kadınları ve erkekleri orada kendilerine öncelikle bir iş bulma gayreti içine girdi. Bu doğal. Ancak İş bulamayanlar ve ya yasadışı yollarla gidip oturum alamayanlar, değişik yollar aradılar Avrupa'da yaşamak için.

Bunların başında da yabancılarla, daha ziyade Avrupa'nın yerlileriyle evlilik yapmak geliyordu. Başta bu durum erkekler için özendirici de oldu. Daha sonra durm her iki taraf için de çıkar ilişkisine dayanınca işin cılkı çıktı.

Tabii bu gibi durumda olanların başını Kürtler, Türkler ve diğer doğu halkları çekiyor. Ahlak yerleşiyordu, Avrupa’da “para herşey olmaz, olamaz” denen şeyleri alt-üst ediyordu. Elinizdeki kitap; Kürtler de evlilik ve yaşadıkları trajik ilişkilerin yanısıra, kendi toprağından kopanların daha başka nelerinden koptuğunu da gözönüne sergiliyor.

Tutkuyla yola çıkan insanların nasıl da tutsak hale geldiklerini öğreneceğiz...Weqfa-Enstîtuya kurdî ya Parîsê © 2019
PIRTÛKXANE
Agahiyên bikêr
Agahiyên Hiqûqî
PROJE
Dîrok & agahî
Hevpar
LÎSTE
Mijar
Nivîskar
Weşan
Ziman
Kovar