La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Diaspora Mekânları: Kürt kimlikleri


Auteur : Minoo Alinia
Éditeur : Avesta Date & Lieu : 2007, İstanbul
Préface : Pages : 358
Traduction : ISBN : 978-9944-382-30-4
Langue : TurcFormat : 135x215 mm
Code FIKP : Liv. Tur. Ali. Dia. 2969Thème : Général

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Diaspora Mekânları: Kürt kimlikleri


Diaspora Mekânları: Kürt kimlikleri

Minoo Alinia


Avesta


Bu kitabın konusu yurtsuzluk ve yerinden edilmişlik olup, başta göçmenler, mülteciler ve diasporalar olmak üzere yerinden edilmiş grupların köken, vatan (yurt) ve ulusal aidiyet sorunlarıyla nasıl başa çıktıklarının kapsamlı izini sürmektir. Bu sorunlar, kimlikler ile toplumsal ilişkilere giderek daha fazla vurgunun yapılmasıyla bu grupların siyasi kategoriler halini aldığı artan nüfus hareketleri ile global bir iktidar hiyerarşisi bağlamında ele alındı.
Kitap, bu aşamalara dahil olmuş insanların deneyimleri temelinde Kürt diaspora kimliği ve hareketini inceliyor. Göteborg'ta yaşayan yirmi-iki Kürt kadın ve erkekle mülakat yapıldı. Hepsi, İsveç'teki Kürt mültecilerin "birinci kuşağı'ndan olup farklı siyasi ve kültürel eylemlerde yer almışlar. Bu araştırmanın öncelikli amacı bunların İsveç, doğdukları ülkeler ve Kürt diaspora kurumlan ve hareketleriyle olan ilişkilerini araştırmaktır, ikinci amacı, diasporanın temel özelliklerine -yurda dönüş arzusu ve kolektif kimlik oluşumu- yoğunlaşarak diaspora kavramının kuramsal gelişimi ve açıklığa kavuşturulmasına katkıda bulunmaktır. Bunlara ilaveten bu çalışma, toplumsal hareketler teorisini diaspora teorisiyle birleştirerek bireysel ihtiyaçların ve eylemlerin diaspora kimliklerinin ve topluluklarının oluşumunda toplumsal süreçler ve yapılarla nasıl etkileşime girdiklerini inceliyor.
Bu çalışma ayrıca, Kürt diaspora topluluğunu bölen iç sınırlar ve çelişkilerin de altını çiziyor. Araştırma, Kürt milliyetçiliği ve kimliğinin, Kürt diasporası içinde güç kazanıp yaygınlık kazandığını ve etkinliklerinin de bu süreci etkilediğini teyit etmektedir. Kürt diasporası kimliklerin ve de Kürtler üzerinde hâkimiyet kurmuş devletlerin izlediği politikaların sınırlarına yeniden meydan okumaktadır.


Minoo Alinia - 1960 yılında İran Kürdisıanı’nda doğdu; Senendeclidir. 1990 yılından bu yana, 2004 yılında Göteborg üniversitesinden sosyoloji doktorasını aldığı İsveç’te yaşamaktadır. Şimdilerde Mid-Sweden üniversitesinde sosyal hizmetler bölümünde çalışıyor. Araştırma konulan küreselleşme.. küresel göç, sınır ötesi milliyetçilik, diaspora, milliyetçilik ve cinsiyet ilişkileridir. Şu anda, odağında kadınların namus adına baskıya ugramalan ve öldürülmelerinin yer aldığı, Kürt kadınlarının durumuna ilişkin bir araştırma projesi üzerinde çalışıyor.Fondation-Institut kurde de Paris © 2019
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues