La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Türk Siyasi Hayatında MSP Olayı


Auteur : Sadık Albayrak
Éditeur : Selamet Date & Lieu : 1989, İstanbul
Préface : Pages : 266
Traduction : ISBN :
Langue : TurcFormat : 130x195 mm
Code FIKP : Liv. Tur. Alb. Msp. N° 1942Thème : Politique

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Türk Siyasi Hayatında MSP Olayı


Türk Siyasi Hayatında: MSP Olayı

Sadık Albayrak

Selamet

Son 15 yıl içinde Türkiye'de siyasi hareketler değişik ve çelişik çizgiler göstermiştir. Çok partili döneme geçildikten sonra ekonomik ve siyasi alanda, sağda olduğu kadar solda da bir çok siyasi partileşme hareketleri görüldü. Fakat Türk siyasi hayatında çıktığı söylenen dini esaslara dayalı ve onları hayata hakim kılma iddiası ile ortaya çıktığı söylenen bir parti vardı, oda MSP (MNP)'dir. MSP değişik ve renkli bir siyasi görüntü içinde Türkiye'de politik bir ortam oluşturarak koalisyonlarda yer almış, kültürel, ekonomik ve politik bir çizginin yeni ve tartışmalı havasını gündeme getirmeyi başarmıştır.
MSP'nin en çok maruz kaldığı itham da "gericilik" olmuştur. Böylece Türkiye'de 80 yıldır süre gelen "irtica hareketleri" içinde MSP'de kendini böyle bir ithamın içinde bulmuştur. Bu eserde bunu açıkça görmek mümkündür. Yalnız bu eseri, hiç bir şey katmadan, sadece MSP'yi hazırlayan şartlar ile MSP'nin siyasi hayatta, hayatiyet gösterdiği dönemlerde hakkında söylenen ve yazılanları, bir tercihte bulunmadan olduğu gibi, kronolojik bir sıra içinde değerlendirmeye çalıştık.
Gerek sağ, gerekse sol cephelerde MSP'ye reva görülen suçlamalar kadar tenkitler de olumlu bir değerlendirmeye tabi tutulduğunda, Türk siyasi hayatında ve batılı demokratik arayışlar içinde bulunan, halkı Müslüman, yarı gelişmişlik sürecini yaşayan bir ülkede, toplum seviyesi ve demokratikleşmede, bir takım ip uçları bulmak mümkün olmakladır.

.....Fondation-Institut kurde de Paris © 2019
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues