La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Kürtlük, Türklük, Alevîlik, Etnik ve Dinsel Kimlik Mücadeleleri


Éditeur : İletişim Date & Lieu : 2000, İstanbul
Préface : Pages : 212
Traduction : Hakan Yurdakul ISBN : 975-470-798-7
Langue : TurcFormat : 130x195 mm
Code FIKP : Liv. Tr. Thème : Général

Présentation
Table des Matières Introduction Identité PDF
Kürtlük, Türklük, Alevîlik, Etnik ve Dinsel Kimlik Mücadeleleri

Kürtlük, Türklük, Alevîlik, Etnik ve Dinsel Kimlik Mücadeleleri

Martin Van Bruinessen

İletişim yayınları

Martin Van Bruinessen üniversitede fizik ve sosyal antropoloji okudu. 1974-76 yılları arasında İran, Irak, Türkiye ve Suriye Kürtleri arasında saha araştırması yaptı. 1978 yılında "Ağa, Şeyh ve Devlet: Kürdistan'ın Sosyal ve Siyasi Yapısı" başlıklı doktora tezini Utrecht Üniversitesi'ne sundu. Bu tez, İngilizce, Almanca, Türkçe, Kürtçe ve Farsça'ya çevrildi. Van Bruinessen'in Ağa, Şeyh ve Devlet ve Hendrik Boeschoten vd. ile yayına hazırladığı Evliya Çelebi Diyarbakır'da isimli kitapları yayınevimizin programında yer almaktadır. Van Bruinessen'in diğer kitapları Wicher Smit vd., ile yazdığı Turkije in Crisis; Eeen Sociole, Politieke en Economische Analyse (1982) ve Jochen Blaschke ile derlediği Islam und Politik in der Türkei'dır (1984). 1982-94 yılları arasında Endonezya'da saha araştırması yapan van Bruinessen'in bu ülkenin dilinde yayımlanmış dört kitabı bulunmaktadır. Yazar, halen Utrecht Üniversitesi Modern Müslüman Toplumlar Karşılaştırmalı Çalışmalar Bölümü'nün başkanlığını yürütmektedir.


Kürt sosyopolitiği alanında bir klasik sayılan Ağa, Şeyh ve Devlet'in yazan Martin van Bruinessen, ağırlıkla Kürtlerde din olgusuna yönelttiği araştırmalarının ilk bölümünde Sünnîliği ele almıştı (Kürdistan üzerine yazılar, 1992). Martin van Bruinessen, bu derlemesinde bu kez heterodoks uzanımlarıyla birlikte Kürt Alevîliği'ni inceliyor. Konuyu hem Anadolu Alevîliği hem de Ortadoğu'nun ve Kürtlerin İslâm öncesi inanışları bağlamında ele alan yazar, bu verilen güncel konu ve problematiklerle de ilişkilendirerek yorumluyor. Bir kimlik hareketi olarak Alevîliğin / Alevi uyanışının Türk ve Kürt milliyetçiliği ile sancılı ilişkilerini, örneğin Gazi olayları gibi hassas kesitlerde ele alırken, bir yandan da Alevi inanç öğelerinin Hint din ve efsane dünyasındaki benzeşiklerine de uzanabilen geniş bir perspektif sunuyor.Kürt toplumu, milliyetçilik ve etnisite, mülteci sorunları

Son yıllarda çok sayıda insanın Kürdistan'dan kaçışına şahit olduk. Körfez Savaşı ve Irak ve İran Kürdistanı'ndaki silahlı Kürt isyanları (veya daha doğru bir deyişle otonomi isteyen Kürt hareketinin sert bir şekilde bastırılışı), yüz binlerce Kürt'ün göç etmesiyle sonuçlandı. Uluslararası sınırları geçmeyi başaranlar siyasî mülteci olarak görünür hale geldiler; daha az görünürlük kazanan ülke içinde göç etmek zorunda kalanların sayısı ise muhtemelen çok daha yüksek. 1991'in bu dramatik olayları dışında medyanın ağırlıklı olarak üzerinde durduğu tek Kürt göçü, Irak'ın 1988'de Kuzey Irak'taki Kürtlere karşı düzenlediği kimyasal saldırı sonucunda yaşanmıştı. Bu kimyasal saldırı on binlerce Kürt'ün Türkiye'ye kaçmasına yol açmıştı. Son birkaç yıl içerisinde çok daha fazla sayıda Kürt, İran'a kaçtı. Her ne kadar bu insanların büyük bir kısmını yerlerinden edilen köylüler oluşturduysa da, her iki olayda da mültecilerin içinde siyasî eylemciler ve gerillalar da bulunmaktaydı. Bu esnada İran ve Türkiye Kürdistanı'ndan çok sayıda Kürt siyasî eylemci, batı (ve daha düşük oranda doğu) Avrupa ülkelerine sığındı.

.....
Fondation-Institut kurde de Paris © 2018
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues