La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Yekîtiya Sosyalîst, n°15


Auteur : Ala Rizgarî
Éditeur : Compte d'auteur Date & Lieu : 1989, Uppsala
Préface : Pages : 28
Traduction : ISBN :
Langue : Kurde, TurcFormat : 205x295 mm
Code FIKP : Liv. Ku. Tr.Thème : Politique

Présentation
Table des Matières Introduction Identité PDF
Yekîtiya Sosyalîst, n°15


Yekîtiya Sosyalîst, n°15

Ala Rizgarî

Compt d'auteur


1984'lerden sonra, Ala Rızgari bünyesinde ortaya çıkan sorunlarımızın haledihnesi için yoğun çaba sarfetmemize ve değişik tartışma platformlarının yaratılmasını önermemize rağmen kabul edilmemesinden sonra, bağımsız bir yapılanma olarak halkın davasına omuz vermeye, ulusal kurtuluş hareketimizin sorunlarının haledihnesi için tartışmalara katıldık.

O tarihten sonra, görüşlerimizi Yekitiya Sosyalist'te sergilemeye başladık. Ama, yayınımızın periyodik bir yayın olmadığını: periyodik bir yayın için kadro, teknik v.b. koşullarımızın elvermediğini açıkça dile getirdik. Bu bir dönem böyle...YAYIN POLİTİKAMIZ ÜZERİNE BİRKAÇ SÖZ


Değerli Okuyucular

1984'lerden sonra, Ala Rızgari bünyesinde ortaya çıkan sorunlarımızın haledihnesi için yoğun çaba sarfetmemize ve değişik tartışma platformlarının yaratılmasını önermemize rağmen kabul edilmemesinden sonra, bağımsız bir yapılanma olarak halkın davasına omuz vermeye, ulusal kurtuluş hareketimizin sorunlarının haledihnesi için tartışmalara katıldık.

O tarihten sonra, görüşlerimizi Yekitiya Sosyalist'te sergilemeye başladık. Ama, yayınımızın periyodik bir yayın olmadığını: periyodik bir yayın için kadro, teknik v.b. koşullarımızın elvermediğini açıkça dile getirdik. Bu bir dönem böyle devam ede geldi. Belirli bir aşamadan sonra, yayınımızın periyodik bir yayın, iki aylık periyodik bir yayın olması için bir tecrübe içindeyiz. Bu tecrübemizi gün be gün gelişmekte olduğumuzu, iki aylık periyodik bir yayım tuturabilmemizin olanak içinde olduğunun ipuçlannı vermiş durumda. Biz de bu verileri esas alarak, bu çizgiyi geliştirmeye çalışacağız. Elbetteki bu çalışmamızıda, siyasi birlik doğrultusundaki tüm diğer çalışmalarımızdan bağımsız da ele almıyoruz. Siyasi birlik için varolan ve devam eden çalışmalanmızın belirli bir somutluk, kamuoyuna açılır durum kazandığında, o düzeyi, yeni bir yayınla devam ettirmeye hazırız. Bunu her zaman da dile getirdik. Bu sözümüze, kendimizi bağlı görüyoruz.

Yine bilindiği gibi, Kürdistan yurtsever örgütlenmesinde gerekli değişim/dönüşümün gündemleşmesi tek boyutlu bir olay değil, çok boyutlu ve alabildiğince de derinlikli bir olaydır. Bundan dolayı, dünden getirdiğimiz yayın politikasının bu değişim/dönüşüm sürecinin dışında tutulması da olanaksızdı. Böyle yapmak, bütün gerçeği kavramadan, parça parça değişim/dönüşümlere yönelerek, istenilene varamama tehlikesini doğurmak kaçınılmaz olur. Biz de bu anlamıyla geçmişten getirdiğimiz yayın politikasını yargılıyoruz, yargıladık. Belirli koşullarda bellirli sonuçlara vardık.

Bunu kamuoyuna da açıkladık. Bir kez daha hatırlatmayı yararlı görüyoruz.

Yayın politikamıza göre, yoldaşlarımız değişik görüşlerini yayın düzeyinde de dile getirebilirler. Belirli temel ve hatta örgütsel sorunlarla ilgili de karşılıklı polemiklere ve eleştirilere yönelebilirler. Biz böyle bir politikanın, eylem birliğine zarar vereceği görüşünde değiliz.

Tersine, eylem birliğinin «gerçek anlamda» sağlanması, gerekli olgunluğun yaratılması için, bunu, vazgeçilmez ilkelerden biri olarak tespit ediyoruz.

Kürdistan yurtsever hareketi belirli bir süreçten geçiyor. Bu süreç halkçı, sosyalist, devrimci-demokratik güçlerin ve eğilimlerin birleşik bir örgütlenme de harmanlanmasının gerekliliğini ortaya çıkarmış durumdadır. Halkçı , sosyalist ve devrimci-demokratik güçlerin, örgütlerin ve kadroların ortak noktalan, derinlikli bir biçimde ortaya çıkmış durumdadır. Bu gerçeği görmemezlikten gelemeyiz. Bu gerçeğin görülmesi demek: bunlara işaret etmeyi, varolan ayrılık noktalarının ortadan kaldırılması ve ortaklıklara derinleştirilmesi için incelemeyi tartışmayı ve ortak çalışma biçimlerini tayin etmeyi gerekli kılmaktadır. Üstüne üstlük, hareketimizin yığınla tartışılmaya ihtiyacı olan sorunları var. Denilebilinir ki, sorunların tartışılmasında işin başında sayılırız. Bu konuda belirli gelişmelerin kaydedildiğinden de şüphe yoktur.

Durum böyle olunca, yayınımızın diğer yurtsever kadro ve çevrelere de açık olması bir zorunluluktur. Bu türden gelen tartışma konularını ve yazdan hiçbir değişikliğe uğratmadan yayınlamaya kararlıyız. Bu geleneğin yaygınlaştırılıp, düzeyli ve düzenli hale gelmesi için çaba göstermeliyiz. Bu konuda dayanışma ve diyaloglara önem vermeliyiz.

Birlikte olmak dileğiyle.
Fondation-Institut kurde de Paris © 2019
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues