Pirtûkxaneya dîjîtal a kurdî (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Têkoșer, n° 11 - 12


Nivîskar : Têkoşer
Weşan : Compte d'auteur Tarîx & Cîh : 1981, Bruxelles
Pêşgotin : Rûpel : 52
Wergêr : ISBN :
Ziman : Kurdî, TirkîEbad : 210x295 mm
Hejmara FIKP : Liv. Kur. Tur. Tek. Mil. 11 - 12Mijar : Giştî

Danasîn
Naverok Pêşgotin Nasname PDF
Têkoșer, n° 11 - 12

Versions

Têkoșer, n° 11 - 12

Têkoșer

Compte d'auteur


"Min navê xwe kola li bircên Diyarbekir
Ez Şêx Selde kal, Bijîjk Fuad im
Pêşmergeki bê nav û bê nîşan
Û qevdekî ji pincara welat im
Ez duh şehîd bûm, îro, nuhat im.„

Rojen BarnasSÖMÜRGECİLİK


Sömürgeciliğin genel tanınını yaparak konumuza başlamak istiyoruz»

Bir ulusun üzerinde yaşadığı topraklarının zorla o unlusun iradesi dışında işgal edilmesi,yer altı ve yer üstü zenginlik kaynaklarının talan edilmesi metropollere taşınması, tüm tarihi değerlerine, diline kültürüne baskı zor uygulanası o topraklar üzerinde hak iddia etmesi, askeri şef ve valilerle yönetmesi sömürgeciliği belirler.

Sömürgeciliğin uzun tarihi bir geçmişi vardır. Sömürü mekanisması ilkel komünal toplumun son dönenlerinde ve köleci toplumun başlarında açık olarak görülmektedir. Avlama malzemelerinin geliştirilmesi ile beraber ihtiyaçtan fazla av hayvanları ve hayvansal ürünler elde edilince belli bir gurup çalışmadan başkalarının emeğine, ürettiklerine ortak olarak yaşamlarını sürdürmeye başlarlar, îşte tarihte ilk sömürü bu şekilde dolarak köleci toplum biçiminde kölelerle köle sahipleri, feodal toplum'da toprak sahipleriyle serfler arasında, kapitalist toplun biçiminde temel sınıflar olan burjuvazi ile işçiler arasında, mücadele devam edip, Ekim devrinine kadar gelmiş, dünyada ilk defa Sovyet halkları Çarlığa karşı ayaklanarak, proletaryanın dünya görüşü olan bilimsel sosyalisin ile yoğrulmuş Marksis-Leninist Bolşevik partisinin öncülüğünde proletarya sınıfının diktatörlüğünü sağlayarak Sosyalist toplun biçimine geçilmiş, Ekim 1917 devrimi ile ilk kes Sömürgecilik zinciri parçalanarak, halkların gönüllü birliği ve iradosine dayanan sosyalist bir toplum yaratmaya başlamış ve komünizme kadar sürecek bu uzun süreç ile dünyaya, tüm dünya halklarına, ezilen ve sömürülen uluslara tarihin on büyük örneği gösterilerek, dünya sömürge sistemi yıkılmış, yer yüzünün 2/3 sini kaplayan Sömürge imparatorluklarının dağıtılıp genç ulusal devletlerin doğmasını, ulusal kurtuluş hareketlerinin dünya sömürgeler sorununun bir parçası olarak sosyalist sistemin bir öğesi olmasını beraberinde getirmiştir.

Sömürgecilik tarihi bir olgudur. İlk sömürgeci devlet ve imparatorluklar 15. yüzyılda doğmuş ve kapitalizme önemli ölçüde sermaye birikimi katkısında bulunmuştur. Kapitalist sisteme geçildiğinde de, sömürgecilik sona ermez. Daha değişik metotlarla ve daha derinleşmesine sömürgeci ülkeler sömürgeleştirdikleri ülkeleri ...
Weqfa-Enstîtuya kurdî ya Parîsê © 2020
PIRTÛKXANE
Agahiyên bikêr
Agahiyên Hiqûqî
PROJE
Dîrok & agahî
Hevpar
LÎSTE
Mijar
Nivîskar
Weşan
Ziman
Kovar