La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Türkiye'de Siyasal Partiler - I


Éditeur : Hürriyet Vakfı Date & Lieu : 1984, İstanbul
Préface : Erol Simavi Pages : 668
Traduction : ISBN :
Langue : TurcFormat : 155x230 mm
Code FIKP : Liv. Tur. Tun. Tur. I. N° 1150Thème : Politique

Présentation
Table des Matières Introduction Identité PDF
Türkiye'de Siyasal Partiler - I


Türkiye'de Siyasal Partiler - I

Tarık Zafer Tunaya

Hürriyet Vakfı


"Siyasal partiler tarihi, bir ülkenin iktidarlarının, muhalefetlerinin, hürriyetlerinin, kısaca uygarlığının tarihidir. Siyasal parti, yapısal bakımdan diğer kurum ve kuruluşlardan ayrılır. Örgütlenmesi, disiplini, üyeleri, seçmenler ve seçtirdiği kişiler üzerindeki etkisi, gücünü halktan almış olması, siyasal anlaşmazlıklarda, yine halkı en yüksek hakem olarak benimsemesi bu farklılığın başlıca nedenlerini oluşturur. Bu bakımdan, siyasal partiler, kişilerin ve toplumların en gizli yanlarına kadar gider. Onların güçlerini ve güçsüzlüklerini oluşturan malzemeleri, duyguları, fikirleri, tutkuları, çıkarları, gelenek ve töreleri, geçmişe bağlılık ve geleceğe olan özlemlerini bir araya getirip eylemleştirir. "Siyasal partilerin kullandığı bu olağanüstü harç, yapılarının ideolojik niteliğini de saptar. Parti, bütün bu malzemeyi sıraya koyar, siyasal hayatı tümüyle kapsar; etkilenir ve etkiler..."

... diyen Prof. Tarık Zafer Tunaya, ilk cildini sunduğumuz bu geniş kapsamlı incelemede, ülkemizin 1900'lerin başlanndan itibaren siyasal yapısını ve örgütlenmesini nesnel bir bakış açısından değerlendirerek ortaya koyuyor.

Tümü, 5 ciltte (İkinci Meşrutiyet Dönemi / Mütareke ve Müdafa-i Hukuk Dönemleri / İttihat ve Terakki / Cumhuriyet Rejimi 1, 1923-1960 / Cumhuriyet Rejimi II, 1960-1980) tamamlanacak Siyasal Partiler Tarihi, sunduğu belgelerle 20. yüzyıl Türk Siyasal hayatını incelemek isteyenlerin vazgeçemeyecekleri bir başvuru kitabı niteliğini taşıyor.SUNU

Toplumların tarihi yarattıkları büyük eserlerle aydınlanır.

Yüzyılların bile eskitemediği ve nesilden nesile aktarılan bilgi, sanat ve kültür hazineleri bir toplum için vazgeçilmez bir öğrenme, gelişme ve yeni eserler yaratma kaynağıdır.

Bu nedenle kültür, sanat, edebiyat tarihinin temel taşlarından mahrum bir toplum, çağdaşlık düzeyine ulaşmak gücünden de mahrumdur.

Ülkemiz topraklarına yüzyıllardır ekilen kültür tohumları, bir yandan Türk-İslam sentezinin en olgun örneklerini verirken, Tanzimat'tan Cumhuriyete kadar süren dönemde Batıya açılan kapılar, kültürümüze değişik boyutlar getirmiştir.

Cumhuriyet döneminin gelişmeleri ise, kuşaklar arasında daha öncelerden süregelmiş kültür kopukluklarının giderilmesi gayretini yoğunlaştırmamızı kaçınılmaz bir gerek olarak ortaya çıkarmıştır.

Bütün bunların yanında, dünü bugüne getirir ve geçmiş yüzyılların kültür birikimini bugünkü nesle tanıtırken çağımızın bilim, sanat ve kültür verilerinin de ihmal edilemeyeceği kesindir.

Haberleşmenin böyiesine geliştiği günümüz dünyasında, toplumlann kendi kültür ve sanatını bilmeleri kadar başka ülkelerin kültür ve sanatını da bilmesi ve hangi ülkede yaşarsa yaşasın insanoğlunun değer taşıyan ürünlerinden haberdar olmaları kaçınılmazdır.

İşte bu nedenle “Hürriyet Vakfı Yayınları arasında, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinin önemli eserlerinin yanı sıra ülkemizden ve Batıdan çağdaş eserler de yer alacaktır. Bu arada sanat ve kültür tarihimizde önemli yeri olan, sanat değeri ve tarihi öneminin ötesinde bir yaşam şeklini belirleyen minyatürlü eserlere, müzelerimizin tarih ve sanat zenginliklerini sergileyen kataloglara da bu yayınlar arasında yer verilecektir.

Böylece hem gelecek kuşaklara bırakılan kıymetli belgeler, hem de Batı dünyasına ulusal kültürümüzün tarihsel gelişimini tanıtacak birçok eser yayımlanmış olacaktır.

Bu tür yayınların seçilmesinde taşınması beklenecek sorumluluğu, alanlarının en güvenilir ve seçkin uzmanlarından oluşan bir kurulla paylaşmış bulunuyoruz. Yayımlanacak eserlerin seçilmesinde tarafsızlığın ancak bu yolla gerçekleştirilebileceği inancımızdandır bu tercihimiz.

Yıllarca değil yüzyıllarca devamını hedeflediğimiz bu yayınların meydana getireceği kitaplığın, gelecek kuşaklar için bugünkünden de büyük bir değer ve önem taşıyacağına inanıyoruz.

“Hürriyet Vakfı Yayınları, bu tür yayınların, kazanma amacının ötesinde bir anlayışla gerçekleştirilmesi gereğinin inanç ve bilinci ile kararlaştırılmıştır. Temennim, Vaktimizin bu bilinç altında paha biçilmez yüzlerce eser yayınlayabilmesi ve Türk okurunu her geçen yıl daha zengin bir kitaplığa kavuşturmasıdır.

Erol SimaviBirinci Kesim

Osmanlı İttihat ve Terakki Cemiyeti

I

Gelişme Tablosu

A. Meşrutiyet Öncesi


İkinci Meşrutiyet Dönemiyle özdeşleşmiş olan İttihat ve Terakki Cemiyeti aynı zamanda bu dönemin kurucusu olduğu için tarihi 1908’den önce başlar. Cemiyet bu özelliği göz önünde tutularak incelemelidir*.

1. Kuruluş ve İlk Eylemler

Cemiyet ilk olarak "İttihad-ı Osmanî” adıyla (Osmanlı Birliği anlamına) İstanbul’da, Demirkapı'da (Sirkeci) Askeri Tıbbiye (Tıbbi- ye-i Şahane) mektebinde kurulmuştur (21 Mayıs 1305 - 3 Haziran 1889). Aynı yıl Paris’teki Jön Türkler’in lideri Ahmet Rıza Bey'le ilişki kurulmuş ve cemiyet “Osmanlı İttihat ve Terakki Cemiyeti” adını almıştır (Bk. Belge 1, s. 41).

Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’deki kurucuların tümü de Osmanlı çöküşünü ve istibdadını durdurmak isteyen gençlerdir:
Ohrili İbrahim Temo, Arapkirli Abdullah Cevdet, Diyarbekirli Ishak Sükuti, Kafkasyalı Mehmet Reşit, Bakülü Hüseyinzade Ali**. Bu aşamada cemiyet duygusal yönü ağır basan bir "öğrenci kurulușu"dur1 ...

* İttihat ve Terakki ile ilgili olarak verilen bilgiler — kitabın hacminden ötürü—yalnızca ana çizgilerdir. Bu partinin ayrıntılı tarihi, hazırlıklarını tamamlamak üzere olduğumuz bu kitabımızın ciltlerinden birini oluşturacak olan "İttihat ve Terakki" kitabımızda ele alınmıştır. Bu parti için yazılmış çeşitli eserler arasında başvurulacak olanlardan birkaçım burada anımsatmakla yetineceğiz. Kâzım Nami Duru, İttihat ve Terakki - Ahmet Refik, lnkılâb-ı Azim - Ahmet Bedevi Kuran, İnkılâp Tarihimiz ve İttihat Terakki - Ernest Edmondson Ramsaur Jr., The Young Turks - Feroz Ahmad, İttihat ve Terakki (1908 - 1914) - Sina Akşin, İttihat ve Terakki; İttihat ve Terakki Üzerine.

** Bazı eserlerde Edip Servet ve Hakkı Baha Beyler yerine Yüzbaşı İsmail Hakkı (Paşa) ve Süleyman Fehmi Beyler gösterilmektedir.
Fondation-Institut kurde de Paris © 2019
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues