La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

19. yy'da Kürdistan üzerinde mücadele


Auteur : Halfin
Éditeur : Komal Date & Lieu : 1976, Ankara
Préface : Pages : 134
Traduction : ISBN :
Langue : TurcFormat : 135x195 mm
Code FIKP : Liv. Tur. Kha. Ond. N°2009Thème : Histoire

Présentation
Table des Matières Introduction Identité PDF
19. yy'da Kürdistan üzerinde mücadele


19. yy'da Kürdistan üzerinde mücadele

Halfin

Komal


İnsanlar; kendi tarihlerini, ihtiyaçlarını tatmin için kullandıkları araçlar ve bunlarda meydana getirdikleri değişmelerle bizzat kendileri yaparlar. Bilim; bu araçların gelişme ve değişmesini, bunların toplumsal ilişkileri nasıl etkilediğini, aralarındaki bağı incelemelidir.

Üretim araçlarında meydana gelen her önemli değişiklik toplumsal hayatta akisler uyandırır. Üretim araçlarının değişmesiyle, insanların toplumsal ilişkileride buna göre şekil alır. Metafiziğin iddiasının tersine insanın tabiatı ekonomik ilişkileri belirlemez, tersine insan tabiatı; toplumsal ilişkiler, ekonomik ilişkiler tarafından belirlenir.

Üretim araçları gelişmekte olan her toplumda toplumsal ilişkiler istikrarsız bir denge halinde bulunur. Bu istikrarsızlık sosyal hareketleri ve sınıf mücadelelerini doğurur. İşte tarih; bu mücadeleler, (yani insanın ihtiyaçlarını tatmin için kullandığı araçlarda meydana getirdiği değişme ve gelişmelerle) bizzat sosyal insanın kendisi tarafından yaratılır. İdeolojiler ise bu tek ve bütün tarihin insan beynindeki çok şekilli yansımalarıdır.İLK YAYIMCININ ÖNSÖZÜ*


Bu kitabın yazarı Halfın, Moskova’daki Sovyet Bilimler Akademisine bağlı «Asya Halkları Enstitüsünün «Devletlerarası İlişkiler Bölümü» profesörlerindendir.

Yazar, Asya halkları tarihini, özellikle Kürt tarihini incelemekle ve bu daldaki ihtisası ile isim yapmıştır.
Kürt ulusunun 19. yüzyıla ait olan devresi hakkında bağımsız ve yeterli bir inceleme yapılmadığı bir gerçektir. Bunun içindirki bu eserin, zamanımızda Kürt tarihinin 19. yüzyıla ait bölümü üzerinde yapılmış olan en ciddi ve bilimsel çalışmaların sonucu olduğunu söylersek mübalağa etmiş olmayız.

Yazarın bu eseri; çeşitli kitapları, hükümet arşivlerini, ihtisas sahibi yazarların, araştırmacıların, diplomatların, askeri kumandanların incelemelerini, değişik yerlerden Kürdistan’a gelen ve buralarda gördüklerini anlatan seyyahların notlarını göz önünde tutarak ve bunlara dayanarak hazırlaması da kitabın değerini bir kat daha artırmaktadır.

Her ne kadar adı geçen devreye ait bilgilerin bir bölümü bazı tarihçiler tarafından biliniyorsa da önemli büyük bir bölümü unutulmuş, ihmal edilmiş ya da meçhul kalmıştır.

İşte yazar bunların hemen hemen hepsini geniş bir incelemeden sonra bir araya getirerek bu kitabını yazmıştır.

Bu eserin büyük özelliklerinden birisi de; yazarın incelemiş olduğu dokümanlar yanında Rus resmi makamlarında ve hükümet arşivlerinde gizli ve açık bütün belgeleri de incelemiş olması ve baş vurduğu kaynakların tümünü kitabında belirtmiş bulunmasıdır. Ki, bu dokümanların Çarlık Rusyası devrinde okunması ve incelenmesi yasaklanmıştı.

Bütün bunlara rağmen kitapta düzenleme yönünden bazı eksikliklerin bulunduğu da inkâr edilemez.

Bunun sebebi de, o devirde diğer ulusların tarihçileri gibi, Rus tarihçilerinin de ulus olarak kendilerini diğer geri-kalmış halklardan üstün görmeleri ve bu psikoloji içinde davranmalarıdır. Bu yüzden Asya halklarının tarihine gereken önem verilmesi engellenmiştir. Nitekim, yazar, bunu da itiraf etmektedir.

* Orijinal adı Barbo Zo Kürdistan (Kürdistan için savaş) olan bu kitap, Bağdat’ta yayınlanan «Kardeşlik» isimli derginin yayım olarak «Ondokuzuncu yüzyılda Kürdistan üzerinde mücadeleler» olarak Arapçaya çevrilmiştir. Yukardaki önsöz, kitabı Rusçadan Arapçaya çevirenlere aittir.
Fondation-Institut kurde de Paris © 2018
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues