La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Devletsiz ulusun kadιnlarι, Kürt kadιnι üzerine araştιrmalar


Éditeur : Avesta Date & Lieu : 2005, İstanbul
Préface : Robert Olson | Shahrzad Mojab Pages : 356
Traduction : Ekin Uşaklı | Fahriye Adsay | Sema Kılıç ISBN : 975-8637-95-9
Langue : TurcFormat : 130x215 mm
Thème : Sociologie

Présentation
Table des Matières Introduction Identité PDF
Devletsiz ulusun kadιnlarι, Kürt kadιnι üzerine araştιrmalar


Devletsiz ulusun kadιnlarι
Kürt kadιnι üzerine araştιrmalar

Batılı gözlemciler ve Kürt milliyetçileri, Kürdistanlı kadınların Arap, Fars ve Türk hemcinslerinden daha fazla özgürlüklerden yararlandıklarını iddia ederek onları romantize ederler. Bu anlatılardaki Kürt kadınlarının büyük bir çoğunluğu peçesizdir: çalışma ortamında erkeklerle rahatça ilişki kurarlar, dans ederler, savaşırlar ve bazıları da aşiret ve toprak ağasıdırlar. Bu kitap, uğradıkları baskı ve direnmelerine ilişkin karmaşık bir tablo sunarak Kürt kadınlarιnın biricik oluşlarına dair iddialara meydan okuyor.

Yirminci yüzyılın sonuna gelindiğinde, Kürt kadınlar parlamentolar (Irak, Türkiye, Avrupa), gerilla orduları (İran ve Türkiye), yüksek eğitim safları, medya, sanat, bilim, yönetim ve hukuk gibi erkek egemen alanlara girmiş bulunuyorlardı. Aynı zamanda da, hem egemenliğinde oldukları ulus-devletlerin hem de kendi devletsiz uluslarının ataerkil rejimleri tarafından çifte şiddete maruz kalıyorlardı.

Kürt kadınları Ortadoğu ve Batı'daki kadın araştırmalarında genellikle görmezlikten gelinirler. İngilizce ve diger dillerdeki araştırma ve kaynaklarda ciddi bir kıtlık sözkonusu. Türünün ilk örneği olan bu kitaba katkıda bulunanlar, Kürt kadınlarının siyaset, tarih, kültür, din, tıp ve dil alanlanndaki yaşamlannın farklı yönlerini inceliyorlar. Buradaki bazı başlıklar daha önceki çalışmalarda hiç kullanılmamıştır: Cinsiyet ve kendi kaderini tayin hakkı, kadınlar ve Sufilik, dil ve ataerkillik ve geleneksel tıpta kadınlar. Bu kitap, Kürt kadınları ile ilgili çalışmalara ilgi duyan genel okuyucu kadar, kadın çalışmaları, feminist teori, Ortadoğu araştırmaları, cinsiyet ve dil, ulusalcılık, devlet teorileri, kadın hakları ve cinsiyet ve tarih gibi alanlarda araştırma yapanlar için de faydalı olacaktır.


ÖNSÖZ

Devletsiz bir ulusun kadınları: Kürtler, tamamen Kürdistan ve Ortadogu'daki Kürt kadınlarının statülerine ilişkin ilk akademik kitaptır. Farklı başlıklar altında ufuk açıcı bilimsel veriler sunan tek çalışmadır. Avrupalı seyyahların yazmış oldukları eserlerdeki Kürt kadınlarının tarihsel betimlemelerinden, yaşadıkları bölgelerde Osmanlı'nιn son döneminden bugüne değin siyasi, dini, toplumsal ve sağlık alanlarındaki durumlarına dair katkılar sunuyor. Bu çalışmalar Kürt kadınlarının, Kürtlerin genelinde olduğu gibi, tarihleri, kendilik duyguları, özlemleri ve kimliklerinin artık inkar edilecek gibi olmadığını açığa çıkardı. Onlarınki, çok zorlu bir mücadele. Birçok Kürt, daha on yıl öncesine kadar Kürtlerin varlığını reddeden ülkelerde yaşıyor. Türkiye, İran, Irak ve Suriye'de bu devletlerin "Kürt realitesini" tanımaya zorlamak silahlı mücadele ile geçen onlarca yıl sürdü. Aslında bu yönetilecek, kontrol altına alınacak ve yok edilecek bir şeyi ima ediyordu yoksa haklı bulmak, geliştirilecek veya kabul etmek anlamında bir şey değildi. "Kürt realitesi" tanınιrken, Kürdistan kabul edilmiyordu. Kürdistan'ın var olmayacağını sağlama bağlamak için Kürt realitesi tanındı. Kürdistan'ı hayata geçirmek, Kürtlerin yirmibirinci yüzyılın ilk yarısında karşı karşıya oldukları en büyük sınavdır. Bu kitap, bunun zorlu bir sınav olacağını ortaya koyuyor. Bundan sonra da onlarca yıl, Kürtler ulusal ve siyasal arzularını bastırmak, onları ekonomik açıdan sömürmek için can atan ve insan haklarιnι onlara çok gören devletlerle uğraşacaklar. Kürt kadınları da bununla eşzamanlı olarak, ulusal mücadelede yer alsalar da toplumsal, dini ve cinsel önyargılara ve kendi bölgelerindeki ve evlerindeki şiddete karşı mücadele etmek zorundadırlar.

Shahrzad Mojab, böylesine güçlü bir akademik grubu bir araya getirdiği için tebrik edilmelidir. Ortadoğu araştırmaları alanında yer alanların bildiği gibi, farklı teorik ve metodolojik perspektiflere sahip, dilleri hiç anmaya gerek yok, değişik yazılım biçimleri, fontlar ve diakritik sistemler kullanan farklı özelliklerde bir grup uluslararası bilim insanı arasında uyum sağlama görevi çok yorucudur. Dr. Mojab bunu büyük bir beceriyle başarmış.

Mazda yayınları ve Kürt araştırmaları serisi bu kitabı ilgili bilim çevrelerine ve insanlara sunmaktan gurur duyar. Yeni akademik alanlarının kabul ve daha önemlisi sonuçlarının yayımlanması zordur. Kürt Araştırmaları Serisinin, Kürt Araştırmalanndaki yeni akademik çalışmaların bir buluşma yeri olmasını diliyoruz. Devletsiz bir ulusun kadınları: Kürtler aynı zamanda, sadece Kürt kadınları ve Kürdistan konulu farklı başlıklar altında farklı analizler ve yorumlar getirmekle kalmayıp Ortadoğu ve İslam araştırmaları alanındaki konuları da kapsadığı gibi, antropoloji, tarih, siyaset bilimi, sağlık bilimleri ve dilbilimi ile de ilgili olmak gibi benzersiz bir özelliğe sahiptir. Bu bilim dallarından herhangi biriyle ilgilenen araştırmacılar ve başkaları bu eseri kitaplıklarının raflarında bulundurmak isteyecektir.

Robert Olson
University of Kentucky


ÖNSÖZ

Bu kitabı hazırlama fikri, 1996 Eylülünde Fransa'da Kürtler konulu bir konferansta oluştu. Avrupa ve Amerika'daki değişik yayınevleri, üniversite yayınevleriyle konuştum. Projenin önemini ve Kürt araştırmalarına ve feminist bilime katkılarını kabul ettiler. Ancak bununla beraber kitap, basım endüstrisinin pazar taleplerine ilişkin sorunlarla karşılaştı. Kitabı yayımlama isteksizliği başlığından dolayı değildi, daha ziyade dar bir pazarının olmasından kaynaklanıyordu. Kürt kadınlarının tarihi, kültürü, politikası, yaşamı ve cinselliğinin uzun süredir göz ardı edilmiş yazılı belgelerini "satmak" kolay bir iş değildi. Bu yüzden Mazda yayınlarına, özellikle de Kürt araştırmaları serisini başlatan ve projeyi destekleyen Dr. Ahmad Jabbari'ye minnettarım. Ayrıca, serinin editörü Profesör Robert Olson'a da samimi desteğinden dolayı teşekkürlerimi sunmak isterim.
Bu uzun süreç boyunca birçok dost ve meslektaşım cömertçe yardımlarını esirgemediler. Bunların arasında başta gelenler, büyük bir minnettarlık duyduğum bu kitabın yazarlarıdır.

Art arda gelen ertelemelere sabırla anlayış gösterdiler; sayısız biçimsel, editöryal ve yazılım müdahalelerini kibarca kabul ettiler. Amir Hassanpour'a da, sadece bu kitaba sunduğu katkı nedeniyle değil, Kürtlerin karmaşık tarihleri ve kültürlerine ilişkin derin bilgilerini benimle paylaştığı için de teşekkür borçluyum.

Her bölüm farklı uzmanlarca tek tek incelendiler. Özellikle Himani Bannerji, Michael Chyet, B. Mardukhi ve James Reilly'nin incelemelerine minnettarım. Dr. Chyet'in, Rohat Alakom'un makalesini mükemmel bir şekilde çevirmesi Kürtçedeki eşsiz hakimiyetinin bir diğer kanıtıdır.

Dara Aram'ın cömert katkıları unutulmazdı. Kitabın [ingilizce orijinal] önkapağındaki illüstrasyon, onun Kürt kadınlarının direniş dansını betimleyen çizimlerinden biridir. Kitabın meydana gelmesinde başkalarının da katkıları oldu. Toronto Üniversitesi Ontario Enstitüsü Eğitim Araştırmalarında Araştırma Asistanı olan Susan McDonald, Kate Robson ve Rahal Ogbagzy müsveddenin hazırlanışının farklı aşamalarında bana yardım ettiler. Ayrıca, Stephan Dobson'a da müsveddeyi sabırla okuduğu için teşekkür ederim.

Son olarak, Yetişkin Eğitimi Bölümü, Topluluk Gelişimi ve Danışma Psikolojisi ve Toronto Üniversitesi Ontario Enstitüsü Eğitim Araştırmaları bölümlerindeki meslektaşlarımın, Kürt kadınları araştırmaları alanına duyduğum ilgiyi desteklemeleri beni çok memnun etti. Bölümümün eski başkanı ve 2001 yılından beri Eğitim Fakültesi Dekanı olan Budd Hall'a, Victorya Üniversitesine, British Columbia'ya Kürt araştırmalarındaki akademik çalışmalarımı destekledikleri için özellikle teşekkür borçluyum.

Shahrzad Mojab
OISE, University of Toronto
Fondation-Institut kurde de Paris © 2018
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues