La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Kürtlük, Türklük, Alevîlik, Etnik ve Dinsel Kimlik Mücadeleleri


Éditeur : İletişim Date & Lieu : 2000, İstanbul
Préface : Pages : 212
Traduction : Hakan Yurdakul ISBN : 975-470-798-7
Langue : TurcFormat : 130x195 mm
Code FIKP : Liv. Tr. Thème : Général

Présentation
Table des Matières Introduction Identité PDF
Kürtlük, Türklük, Alevîlik, Etnik ve Dinsel Kimlik Mücadeleleri

Kürtlük, Türklük, Alevîlik, Etnik ve Dinsel Kimlik Mücadeleleri

Martin Van Bruinessen

İletişim yayınları

Martin Van Bruinessen üniversitede fizik ve sosyal antropoloji okudu. 1974-76 yılları arasında İran, Irak, Türkiye ve Suriye Kürtleri arasında saha araştırması yaptı. 1978 yılında "Ağa, Şeyh ve Devlet: Kürdistan'ın Sosyal ve Siyasi Yapısı" başlıklı doktora tezini Utrecht Üniversitesi'ne sundu. Bu tez, İngilizce, Almanca, Türkçe, Kürtçe ve Farsça'ya çevrildi. Van Bruinessen'in Ağa, Şeyh ve Devlet ve Hendrik Boeschoten vd. ile yayına hazırladığı Evliya Çelebi Diyarbakır'da isimli kitapları yayınevimizin programında yer almaktadır. Van Bruinessen'in diğer kitapları Wicher Smit vd., ile yazdığı Turkije in Crisis; Eeen Sociole, Politieke en Economische Analyse (1982) ve Jochen Blaschke ile derlediği Islam und Politik in der Türkei'dır (1984). 1982-94 yılları arasında Endonezya'da saha araştırması yapan van Bruinessen'in bu ülkenin dilinde yayımlanmış dört kitabı bulunmaktadır. Yazar, halen Utrecht Üniversitesi Modern Müslüman Toplumlar Karşılaştırmalı Çalışmalar Bölümü'nün başkanlığını yürütmektedir.


Kürt sosyopolitiği alanında bir klasik sayılan Ağa, Şeyh ve Devlet'in yazan Martin van Bruinessen, ağırlıkla Kürtlerde din olgusuna yönelttiği araştırmalarının ilk bölümünde Sünnîliği ele almıştı (Kürdistan üzerine yazılar, 1992). Martin van Bruinessen, bu derlemesinde bu kez heterodoks uzanımlarıyla birlikte Kürt Alevîliği'ni inceliyor. Konuyu hem Anadolu Alevîliği hem de Ortadoğu'nun ve Kürtlerin İslâm öncesi inanışları bağlamında ele alan yazar, bu verilen güncel konu ve problematiklerle de ilişkilendirerek yorumluyor. Bir kimlik hareketi olarak Alevîliğin / Alevi uyanışının Türk ve Kürt milliyetçiliği ile sancılı ilişkilerini, örneğin Gazi olayları gibi hassas kesitlerde ele alırken, bir yandan da Alevi inanç öğelerinin Hint din ve efsane dünyasındaki benzeşiklerine de uzanabilen geniş bir perspektif sunuyor.


Table des Matières


İçindekiler
 
Kürt toplumu, milliyetçilik ve etnisite, mülteci sorunları / 7
Kürt milliyetçiliği ve çatışan etnik kimlikler / 55
Alevi Kürtlerin etnik kimliği üzerine tartışma: "Aslını inkâr eden haramzadedir!" / 87
Türkiye'de Kürtler, Türkler ve Alevî uyanışı / 115
Kuzey Irak'ta bir Kızılbaş toplumu: Şabak / 131
Hacı Bektaş, Sultan Sahak, Şah Mina Sahib ve Koşan duvarın farklı hikayeleri / 139
Hacı Bektaş, Sultan Sahak olarak doğunca Guran bölgesindeki Ehl-i hak inanışı üzerine notlar / 165
Kaynakça / 197Bu kitaptaki makalelerin orijinallerinin yeraldığı kaynaklar şunlardır:

- "Kürt toplumu, milliyetçilik ve etnisite, mülteci sorunları" / "Kurdish society, ethnicity, nationalism and refugee problems", Philip G. Kreyenbroek ve Stefan Sperl (der.) The Kurds: A Contemporary Overview içinde, Routledge, Londra ve New York, 1992.

- "Kürt milliyetçiliği ve çatışan etnik kimlikler" / "Kurdish nationalism and competing ethnic loyalties" "Nationalisme kurde et ethnicités intra-kurdes", Peuples méditerranéens, no. 68-69, s. 11-37.

- "Alevî Kürtlerin etnik kimliği üzerine tartışma: Aslını inkâr eden haramzadedir!" / 14-17 Nisan 1995 tarihleri arasında Berlin'de gerçekleştirilen "Alevism and similar syncretic groups in the Middle east" başlıklı konferansta sunulan tebliğ.
[Bu kitaptaki makale Birikim (no. 88, 1996) dergisinden alınmıştır]

- "Türkiye'de Kürtler, Türkler ve Alevî uyanışı" / "Kurds, Turks, and the Alevi revival in Turkey", Middle east report, no. 200, Summer 1996, s. 7-10.

- "Kuzey Irak'ta bir Kızılbaş toplumu: Şabak" / "The Shabak", Encyclopedia of Islam için yazılan maddenin genişletilmiş versiyonu.

- "Hacı Bektaş, Sultan Sahak, Şah Mina Sahib ve koşan duvarın farklı hikâyeleri" / "Haji Bektash, Soltan Sahak, Shah Mina Sahib, and various avatars of a running wall", Turcica, XXI-XXIII, 1991, s. 55-69.

- "Hacı Bektaş Sultan Sahak olarak doğunca: Guran bölgesindeki Ehl-i Hak inanışı üzerine notlar" / "When Haji Bektash stili bore the name of Sultan Sahak: Notes on the Ahl-i Haqq of the Guran district", Alexandre Popoviç ve Gilles Veinstein (der.) Bektachiyya: études sur l'ordre mystique des Bektachis et les groupes relevant de Hadji Bektach içinde, Editions Isis, İstanbul, 1995.

 
Fondation-Institut kurde de Paris © 2018
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues