La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

“Zorunlu Göç” ile Yüzleşmek


Éditeur : TESEV Date & Lieu : 2008, İstanbul
Préface : Etyen Mahçupyan Pages : 314
Traduction : ISBN : 978-975-8112-77-7
Langue : TurcFormat : 177x249 mm
Thème : Politique

Présentation
Table des Matières Introduction Identité PDF
“Zorunlu Göç” ile Yüzleşmek


“Zorunlu Göç” ile Yüzleşmek: Türkiye’de Yerinden Edilme Sonrası Vatandaşlığın İnşası

Yerinden olan ve/veya yaşadığı yerleri terketmek durumunda kalan herkes için yeni kurulacak hayat bir ‘zorunluluk’tur. Büyük tarihsel ve coğraŞ değişimlerin insan gruplarını sık sık bu kararın eşiğine getirdiği ise bir sır değil... Ancak ‘zorunluluk’ yeni hayatın kurulması gereğinden ziyade, siyasi nedenlerle eski hayatın sürdürülememesini ima ediyorsa, bunun ardında bizzat o toplumun basiretsizliğinin yattığını görmek gerekiyor.

Nitekim mal varlıklarını kaybedip, kültürel köklerini geride bırakarak Türkiye’nin doğu ve güneydoğusundan batısına akan yüzbinlerce insan, gerçekte bir ‘Kürt sorunu’nun varlığının ötesinde, bu sorunun arka planındaki ideolojik tıkanmaya gönderme yapıyor. Dar ve devletçi bir milliyetçilik çerçevesinde oluşan resmi vatandaşlık kimliğinin kuşatamadığı var oluş hâlleri, her yerde olduğu gibi, Türkiye’de de sorun üreten ve sorumluluğu toplumsal çeşitliliğe yükleyen tıkanık bir devlet siyasetiyle sonuçlanmış gözüküyor.

Bu ayrımcı bakışı yadırgamayan, on yıllar boyunca görmezden gelen, üreyen çatışmacı ortamı kendi huzuru açısından bir tehdit algılayarak meseleyi anlama gayretinden kaçınan toplumun da bu yaşananlarda önemli bir sorumluluğu var... ‘Zorunlu göç’ün beklenmedik bir doğal afet olmayıp, bizzat bizlerin, yani sivil toplumun, payının da olduğu onur kırıcı bir toplumsal başarısızlık olduğunun farkına varmakta yarar var.

Bugün ise önümüzde yapılabilecek olan, yapılması gereken, farklı bir vatandaşlık görevi bulunmakta... Yerinden edilenlerin istedikleri hayatı istedikleri yerde yeniden kurmalarını sağlayacak, devletin vatandaşına ister istemez yaşatmış olduğu sıkıntıları bir nebze telafi edecek ve Türkiye’de farklı kimlikler arasındaki manevi bağı oluşturacak bir güven ortamının sağlanması...

Demokratikleşme Programı çerçevesinde, ülkenin tıkanıklığa sürüklenmiş, sorun hâline gelmiş meselelerine el atan ve bu alanlarda toplumsal rehabilitasyona yönelik projeler geliştiren TESEV, elinizdeki yoğun ve özverili bu çalışma ile, yerinden edilme meselesinin ‘zorunlu göç’ bağlamından kurtarılarak toplumsal sorumluluk temeline oturtulmasını öneriyor. Bu meseleyle yüzleşmenin kendi zihniyetimizle ve o zihniyetin uzantısı olan kimlik, vatandaşlık ve demokrasi anlayışıyla da yüzleşmek olduğunu farkettiğimiz ölçüde, ‘zorunluluk’ olarak sunduğumuz birçok şeyin gerçekte kendi irademiz dâhilinde olduğunu anlayabileceğimizi umuyoruz...

Etyen Mahçupyan
TESEV Demokratikleşme Programı


Identité

“ZORUNLU GÖÇ” ile YÜZLEŞMEK:
Türkiye’de Yerinden Edilme Sonrası Vatandaşlığın İnşası

TESEV Yayınları

Yayına Hazırlayanlar: Elif Kalaycıoğlu - Elif Ege

ISBN: 978-975-8112-77-7

Kapak Tasarım: Bora Tekoğul

Kapak Fotoğrafı: Recep Kavuş
Batman, Beşiri İlçesi’ne bağlı Kuşçukuru (Fekiran) Köyü

Grafik uygulama: Myra

Basım Yeri: AKB Matbaa
0216 391 55 35

Bu kitabın hakları saklıdır. Kitabın hiçbir bölümü Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler
Vakfı’nın (TESEV) izni olmadan, hiçbir elektronik ve mekanik formatta ve araçla (fotokopi,
kayıt, bilgi depolama vd.) çoğaltılamaz.

Copyright © Mart 2008

TESEV
Bankalar Cad. No: 2 Kat: 3
Minerva Han, Karaköy 34425 İstanbul
Tel: +90-212-292 89 03 PBX
Faks: +90-212-292 90 46
info@tesev.org.tr
www.tesev.org.tr

Bu kitapta yer alan görüşler yazarlara aittir ve bir kurum olarak TESEV’in görüşleriyle bire bir
örtüşmeyebilir.

Bu kitabın yayımlanması ve tanıtılmasındaki katkılarından ötürü Açık Toplum Enstitüsü –
Türkiye’ye ve TESEV Yüksek Danışma Kurulu’na teşekkürü borç biliriz.

1. Baskı, Haziran 2006
2. Baskı, Mart 2008


 

Dilek Kurban: Lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden, insan hakları alanındaki yüksek lisans derecesini ise Columbia Üniversitesi Uluslararası ve Kamu İlişkileri Fakültesi’nden aldı. Daha sonra, Columbia Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Hukuk doktoru derecesi ile mezun oldu. TESEV Demokratikleşme Programı’nda Program Yöneticisi olan Kurban’ın, azınlık hakları hukuku, Türkiye’de azınlık hakları ve Avrupa insan hakları hukuku konularında bilimsel dergilerde yayımlanmış makaleleri bulunuyor.

Deniz Yükseker: Koç Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olan Deniz Yükseker’in, “bavul ticareti”ni incelediği bir kitabı ile uluslararası kayıtdışı ekonomi ve zorunlu göç üzerine makaleleri bulunuyor.

Ayşe Betül Çelik: Ayşe Betül Çelik 2002 yılında Binghamton Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi doktorası almıştır. Halen Sabancı Üniversitesi’nde siyaset bilimi ve uyuşmazlık çözümü alanlarında ders vermekte olan Çelik, doktora tezini İstanbul’daki hemşehri ve Kürt dernekleri üzerine yazmıştır. Etnisite, Kürt sorunu, zorunlu göç ve çatışma sonrası yeniden yapılanma üzerine bilimsel dergilerde yazıları bulunmaktadır.

Turgay Ünalan: Lisans derecesini Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Psikoloji Bölümü’nden, master ve doktora derecesini Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü Ekonomik ve Sosyal Demografi Anabilim Dalı’ndan aldı. Nüfus Etütleri Enstitüsü’nde halen Sosyal Demografi alanında doçent olarak görev yapmaktadır. Ünalan, ülke çapında çok sayıda nüfus araştırmasına katılmış ve ulusal ve uluslararası birçok kısa dönemli eğitim programına eğitici olarak katılmıştır. Mevcut ilgi alanları arasında araştırma metodolojisi, nüfus ve kalkınma göstergeleri, iç ve dış göçler sayılabilir.

A. Tamer Aker: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Aker, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Psikiyatri uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. Halen Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı’nda Psikiyatri Profesörü olarak görev yapmaktadır. Aker’in halk sağlığı alanında yüksek lisans (master) derecesi vardır. Özellikle ruhsal travma, afetler, toplum ruh sağlığı, epidemiyoloji ve bilişsel – davranışçı terapiler ilgi alanlarıdır.
Fondation-Institut kurde de Paris © 2020
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues