La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Devletsiz ulusun kadιnlarι, Kürt kadιnι üzerine araştιrmalar


Éditeur : Avesta Date & Lieu : 2005, İstanbul
Préface : Robert Olson | Shahrzad Mojab Pages : 356
Traduction : Ekin Uşaklı | Fahriye Adsay | Sema Kılıç ISBN : 975-8637-95-9
Langue : TurcFormat : 130x215 mm
Thème : Sociologie

Présentation
Table des Matières Introduction Identité PDF
Devletsiz ulusun kadιnlarι, Kürt kadιnι üzerine araştιrmalar


Devletsiz ulusun kadιnlarι
Kürt kadιnι üzerine araştιrmalar

Batılı gözlemciler ve Kürt milliyetçileri, Kürdistanlı kadınların Arap, Fars ve Türk hemcinslerinden daha fazla özgürlüklerden yararlandıklarını iddia ederek onları romantize ederler. Bu anlatılardaki Kürt kadınlarının büyük bir çoğunluğu peçesizdir: çalışma ortamında erkeklerle rahatça ilişki kurarlar, dans ederler, savaşırlar ve bazıları da aşiret ve toprak ağasıdırlar. Bu kitap, uğradıkları baskı ve direnmelerine ilişkin karmaşık bir tablo sunarak Kürt kadınlarιnın biricik oluşlarına dair iddialara meydan okuyor.

Yirminci yüzyılın sonuna gelindiğinde, Kürt kadınlar parlamentolar (Irak, Türkiye, Avrupa), gerilla orduları (İran ve Türkiye), yüksek eğitim safları, medya, sanat, bilim, yönetim ve hukuk gibi erkek egemen alanlara girmiş bulunuyorlardı. Aynı zamanda da, hem egemenliğinde oldukları ulus-devletlerin hem de kendi devletsiz uluslarının ataerkil rejimleri tarafından çifte şiddete maruz kalıyorlardı.

Kürt kadınları Ortadoğu ve Batı'daki kadın araştırmalarında genellikle görmezlikten gelinirler. İngilizce ve diger dillerdeki araştırma ve kaynaklarda ciddi bir kıtlık sözkonusu. Türünün ilk örneği olan bu kitaba katkıda bulunanlar, Kürt kadınlarının siyaset, tarih, kültür, din, tıp ve dil alanlanndaki yaşamlannın farklı yönlerini inceliyorlar. Buradaki bazı başlıklar daha önceki çalışmalarda hiç kullanılmamıştır: Cinsiyet ve kendi kaderini tayin hakkı, kadınlar ve Sufilik, dil ve ataerkillik ve geleneksel tıpta kadınlar. Bu kitap, Kürt kadınları ile ilgili çalışmalara ilgi duyan genel okuyucu kadar, kadın çalışmaları, feminist teori, Ortadoğu araştırmaları, cinsiyet ve dil, ulusalcılık, devlet teorileri, kadın hakları ve cinsiyet ve tarih gibi alanlarda araştırma yapanlar için de faydalı olacaktır.


Identité

Shahrzad Mojab

Devletsiz ulusun kadιnlarι, Kürt kadιnι üzerine araştιrmalar

İngilizceden çevirenler
Fahriye Adsay, Sema Kılıç, Ekin Uşaklı

Avesta yayιnlarι

avesta ŀKürt araştιrmalarι: 192 ŀ2
Women of a non-state nation the Kurds
(Devletsiz bir ulusun kadınları Kürtler)
Edited by Shahrzad Mojab
Mazda publishers, California, 2001)
İngilizceden çevirenler
Fahriye Adsay, Sema Kılıc, Ekin Uşaklı

Editör: Abdullah Keskin
Kapak: Ahmet Naci Fırat
Tashih ve mizanpaj: Avesta
Birinci baskı: 2005, İstanbul
Baskı: Barış matbaacılık

© Avesta, 2005
Tanıtım amacıyla yapılacak alıntılar dışında yayınevinin izni olmadan hiçbir şekilde çoğaltılamaz

Avesta basιn yayιn reklam tanιtιm müzik dağιtιm ltd. şti.
Evliya Çelebi mahallesi
Aybastı sokak 48 /4
Beyoğlu / İstanbul
Tel: (0212) 251 44 80 / 243 89 74
Fax: (0212) 243 89 75

Ekinciler caddesi
Nurlan apt. giriş katı no: 2
Ofis / Diyarbakιr
Tel-fax: (0412) 222 64 91

ISBN: 975-8637-95-9


Rohat Alakom - İstanbul Üniversitesi'nde gazetecilik ve Ankara Üniversitesi Egitim Fakültesi'nde psikoloji okudu. 1983'ten beri Stockholm'da yaşamaktadır. Alakom Kürt kadınlarι üzerine Kürtçe, İsveççe ve Türkçe olarak çeşitli kitap ve sayısız makele yayımladı; yayınları arasında, Li Kurdistanê hêzeke nûh jinên Kurd (Kürdistan'da yeni bir güç: Kürt kadınları, İsveç, 1995) adlı çalışma da yer almaktadır.

Christine Allison - Londra Üniversitesi, Doğu ve Afrika Araştırma Okulu (SOAS), Yakın ve Ortadoğu Bölümünde İngiliz Akademisi doktora sonrası araştırma üyesidir. Philip G. Kreyenbroek ile Kurdish culture and identity, (London 1996) hazırladı ve The Yezidi oral tradition in Iraqi Kurdistan (London) adlı bir çalışması bulunmaktadır.

Annabelle Böttcher - Freiburg Üniversitesi'nden (Almanya) Siyaset Bilimi, İslami Araştırmalar ve Uluslararası Hukuk üzerine doktorluk payesine sahiptir. 1995 ve 97 arası, Şam'da (Suriye) Institut Français d'Etudes Arabes de Damas'de Araştırma Görevlisi idi. 1997-98'de ve daha sonra 1999-2000'de, Harvard Üniversitesi, Ortadoğu Araştırma Merkezi'nde akademi üyesi oldu. Dr. Böttcher ayrıca 1998-1999'da Beyrut'ta (Lübnan) Doğu Enstitüsü'nde Araştırma Asistanı idi.

Martin Van Bruınessen - Utrecht Üniversitesinde Doğu Dilleri ve Kültürleri Bölümünde öğretim vermektedir. Profesör van Bruinessen ayrıca Utrecht Üniversitesi'nde Modern Dünyada Uluslar arası İslam Araştırma Enstitüsü başkanıdır. Agha, shaikh and state: The social and political structures of Kurdistan (London, 1992) ve Kürtler hakkında birçok makalenin yazarıdır. Devam etmekte olan araştırması şu konularι içermektedir: Türkiye ve Kürdistan'da etniklik ve milliyetçilik; din ve etnik kimlik olarak Alevilik; Kürt ulema, tasavvufçu nizamlar ve kabul edilmiş doktrinlere aykırı dini topluluklar; Evliya Çelebi ve Kürtler üzerine diğer onyedinci yüzyıl yazarları.

Mirella Galletti - Bologna Üniversitesi'nde Siyaset Bilimini okudu. Dr. Galletti Bologna Üniversitesinde (1990-1991) ve Trieste Üniversitesi'nde (1996-1997) Kürt tarihi ve kültürü üzerine misafir profesör idi. Kürt tarihi, siyaseti ve kültürü üzerine çeşitli kitap ve makalelerin yazarιdır; bunlar arasında, I Curdi nella storia (Chitei Italya, 1990) yer almaktadır.

Amir Hassanpour-Kanada, Toronto Üniversitesi, Yakın ve Ortadoğu Uygarlıkları Bölümünde öğretim vermektedir. Araştırma alanlarını medya araştırmaları, dil, tarih ve kültürü oluşturur. Nationalism and language in Kurdistan, 1918-1985 (San Fransisco, 1992) adlı kitabın yazandır.

Janet Kleın - Princeton Üniversitesi'nde Yakın Doğu Araştırmaları Bölü- münde Osmanlı ve Kürt tarihini araştıran bir doktor adayıdır. Denizaşırı araştırma tezi için Fulbright-Hayes akademi üyeliğiyle ödüllendirildi. In- ternational Journal of Kurdish Studies'de (Yaz 2000) yirminci yüzyılın ba- şında milliyetçi söylemle Kürt atasözlerinin kullanımı üzerine yazdı.

Susan Mcdonald - Uluslararası hukuk ve insan haklan alanında çalışan bir avukattır. Göçmen kadınlar için yasal hizmetlerin dağıtılmasında eği- timin rolünü incelemek amacıyla feminist kaulımcı araştırmaya yer vere- rek, Toronto Üniversitesi'nden Eğitim üzerine doktorasını tamamladı.

Shahrzad Mojab - Toronto Üniversitesi'nde Ontario Eğitim Araştırma Enstitüsü, Erişkin Eğitimi, Toplumsal Gelişme ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünde öğretim vermektedir. Araştırma ve öğretim alanları eğitim, kadınlar, globalleşme, vatandaşlık, savaş, şiddet ve kadınlarn eğitimi, devlet ve sivil toplumu içerir. Kürt kadınlarι üzerine çeşitli makalelerin yazarιdır. Of Property and Propriety: The Role of Gender and Class in İperialism and Nationalism (Toronto, 2001) eserin ortak editörü ve yazarlarından biridir.

Maria O'shea - Londra, Doğu ve Afrika Araştırma Okulunda (SOAS) Jeopolitik Araştırma Merkezi'nin Araştırma Asistanıdır. Doktora tezi Maps, myths and reality: geograpy and perceptions of Kurdistan (Haritalar, mitler ve gerçekler: Kürdistan'ın coğrafyası ve anlayışlar) adını taşır. Dr. O'Shea Ortadoğu üzerine, özellikle bölgenin kuzeye doğru olan devletleri ve halklarι üzerine sayısız yayınlarιn yazarιdır. Ayrıca bölge üzerine çocuk kitapları yazar.

Heidi Wedel - 1998'de Berlin, Free Üniversitesi Siyaset Bilimi Fakültesi'nden doktorasınι aldı. Tezi, Gender and local politics: The case of migrants in Türkish metropolises 1999'da Almanya'da yayımlandı. Dr. Wedel sosyal hareketler, demokratikleşme ve Kürt sorununu cinsiyet açısından inceleyen çeşitli makaleler yayımladı. Son zamanlarda Londra'da Uluslararası Af örgütü sekreterliğinde Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs üzerine araştımacıdır.
Fondation-Institut kurde de Paris © 2018
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues