La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Kürt gözüyle Yılmaz Güney


Auteur : Mahmut Baksi
Éditeur : Zêl Date & Lieu : 1994, İstanbul
Préface : Kendal Nezan MultimediaPages : 126
Traduction : ISBN :
Langue : TurcFormat : 130x195 mm
Code FIKP : Liv. Tur. 665Thème : Mémoire

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Kürt gözüyle Yılmaz Güney


Kürt gözüyle Yılmaz Güney

Kürt Gazeteci ve yazarı Mahmut Baksi bu çalışmasında, Yılmaz Güney'in cezaevinden firar edip Avrupaya yerleşmesinden, ölümüne kadarki süreci esas yanları ile anlatmaktadır. Çalışma bir anlamda belgesel niteliğine sahiptir. Çünkü bizzat Yılmaz Güney'le süreci paylaşmış insanların anlatıları söz konusudur.

Yılmaz Güney gerçekten çok yönlü, üretken, azimli bir kişiliğe sahipti. Bunu ölümünden sonra yaşanılan tartışmalardan da anlamak mümkün. O, tutarlı bir devrimci-sosyalistti. Bu konu hiç bir tartışma götürmeyecek bir şekilde dostu ve düşmanı tarafından kabul edilmektedir. Tartışma konusu olmayan diğer bir nokta O'nun dünyanın en önemli sinema sanatçılarından biri olduğudur.

Günümüzde tartışılan nokta; Yılmaz'ın Kürt sanatçısı mı? Türk sanatçısı mı? Olduğudur. Türkler büyük bir çoğunlukla Yılmaz'ı Türk sanatçısı olarak görürler. Bu görüş Türk halkının Yılmaz'ın sanatına, kişiliğine olan sempatisinden kaynaklanmakla birlikte bir başka neden de Türk şovenizminin ünlü bir sanatçıyı kendisine mal etme ve onun prestijinden yararlanma isteğidir.

Bu nedenledir ki, Türk basını ve 'aydınları" Yılmaz Güney'in yurtdışındaki çalışmalarına pek değinmezler. Çünkü, sözkonusu çalışmalar Özgür bir ortamda Yılmaz'ın kişiliğini ve yeteneklerini özgürce sergilediği dolayısı ile niteliğini (yani Kürt niteliğini) çarpıcı olarak vurguladığı çalışmalardır.

M. Baksi'n bu eseri Türk basını ve "aydınları"nın es geçtiği süreci somut olarak ortaya seriyor.

M. Baksi bu çalışmasıyla şu gerçeği pekiştirerek bir kez daha vurgulamıştır: Yılmaz Güney Enternasyonalist bir Kürt devrimci sosyalistidir.

Bu kitabın içeriğine esas olarak katılmakla birlikte bazı belirlemelere katılmıyoruz. Bu belirlemeler yazarlara aittir. Örneğin "Stalinist" belirlemesine katılmıyoruz. Ancak yayınevimiz yurtsever demokratik her çabaya omuz verme anlayışıyla bu kitabı yayınlamaktadır.

Kitabın yayınlanması vesilesiyle; ARKADAŞ Yılmaz'ın anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.

ZÊL YAYINLARIFondation-Institut kurde de Paris © 2024
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues