La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Kürt halk hareketi


Auteur : Komal
Éditeur : Compte d'auteur Date & Lieu : 1975, Ankara
Préface : Pages : 272
Traduction : ISBN :
Langue : KurdeFormat : 160x240 mm
Code FIKP : Liv. Tur. Lp. 225Thème : Politique

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Kürt halk hareketi


Irak Kürt halk hareketi

Komal

Compte d'auteur


Bize dünyayı değiştiren büyük ve muhteşem zaferleri armağan eden dünya halkları, yaşadığımız günlerin şafağında da, gene, büyük ve muhteşem kavgaların, fedakâr ve yiğit militanları olarak dövüşüyorlar. Dünyayı haraca bağlayan harami çeteleri, bu müthiş direnmenin önünde geriliyor ve çözülüyorlar. Bütün merkezi soygun ve talan mihrakları temelinden sarsılıyor, çatırdıyor.

Bu mücadelede, halkların belki de en şanssızı, en sahipsizi ve en üvey evlat olanı, Irak'ın kuzeyinde yıllardır, milli varlığını korumak ve gasp edilen demokratik haklarını geri almak uğruna sürdürdüğü mücadelenin karşılığı olarak en küçük birimlerine kadar yeryüzünden silinmek istenen Kürt halkının direnmesidir. Gerçekten de bugün Irak'ın kuzeyinde yaşayan Kürt halkı, bütün üniteleri ile topyekûn yok edilmek tehdidi ile karşıkarşıyadır.

Öte yandan Irakta iktidar edenler, bu yok etme eylemini yalnızca yaşayanlara karşı değil, aynı zamanda bu canlıların yaşadıkları topraklara da yöneltmektedirler. Pirinç tarlalarına zehirli gaz serpilmekte, buğdaylar yakılmakta, ormanlar bombalanmakta, içme suyu kaynaklarına helikopterlerle zehir dökülmekte ve Irak'm kuzeyinde «canlılara yasak» «meskûn olmayan bolge» yaratılmak istenmektedir.

Bu yok edişe harami çeteleri ancak çıkarlarının sınırları zorlanınca müdahale etmektedirler. Ki bu felsefelerinin gereğidir. Ama «yeni bir dünya» için dövüşen ilericiler, devrimciler bu cinayete seyirci kalarak suçu kapatma eylemine ortak olmamalıdırlar.

Lenin 1916’da şunları yazıyordu «... ezen ulusların sosyalistlerinin ikiyüzlülüğü ve korkaklığı üzerinde özellikle duran açık ve tam bir ifade ile kaleme alınmış bir proğramda, ezilen ulusların kurtuluşunu istemeliyiz. Ve bu, havada genel sözlerle, içi boş lafazanlıklarla ve sonucu geleceğe, sosyalizmin gerçekleştiği zamana «erteleyerek» olmamalıdır.»
1975 yılında Irak’m kuzeyinde yaşayan bir halk, dünya halklarının gözlerine bakıla bakıla imha edilmektedir.Fondation-Institut kurde de Paris © 2023
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues