La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Türkiye'de Sol Akımlar


Auteur : Mete Tunçay
Éditeur : Bilgi Date & Lieu : 1967, Ankara
Préface : Pages : 222
Traduction : ISBN :
Langue : TurcFormat : 160x240 mm
Code FIKP : Liv. Tur. Tun. Tur. 3361Thème : Politique

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Türkiye'de Sol Akımlar


Türkiye’de Sol Akımlar

Mete Tunçay

Bilgi

«Efendiler... Biz Pan-lslamizm yapmadık, belki yapıyoruz, yapacağız dedik. Düşmanlar da yaptırmamak için biran evvel öldürelim dediler. Pan-Turanizm yapmadık, yaparız, yapıyoruz dedik yapacağız dedik ve yine öldürelim dediler. Bütün dâva bundan ibarettir».

Mustafa Kemal Paşa
(TBMM, 1 Aralık 1921)

«... memleketin dahilinde burjuva demokrasisi usulüyle ıslahat yapmak ve emperyalizme karşı ileride mukavemet edebilmek ve başlanmış olan millî inkılâba ekseriyet olan köylülerin iştirakini teyit ve idame eylemek için, zaruri olduğu veçhile, İktisadî teceddüdat ve teşkilât vücuda getirmek»

Türkiye Halk Iştirakiyun Fırkası
(1922) Bak. s. 135.

Mete Tunçay’ın doçentlik tezi olarak hazırladığı “Türkiye’de Sol Akımlar” kitabı, bu alanda yazılmış ilk ve tek ciddî incelemedir. Birinci baskısı Siyasal Bilgiler Fakültesi yayınları arasında çıkan ve kısa zamanda tükenen eserin yeni belgelerle genişletilmiş bu ikinci baskısının daha geniş bir ilgiyle karşılanacağını umuyoruz.Mete Tunçay
, 1936 yılında İstanbul’da doğmuştur. 1958’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirmiş, akademik kariyere girmiştir. 1961’de özgürlük Kavramı üstüne bir çözümleme denemesiyle doktorasını tamamlamış, London School of Economics and Political Science’a araştırma yapmaya gitmiştir. 1963’te yurda döndükten sonra, eskiden beri üstünde çalıştığı «Türkiye’de Sol Akımlar» kitabını hazırlamıştır. Şimdi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Siyasal Teoriler doçentidir. Yazar, T. Jefferson’dan «Seçme Parçalar» (1961), S.M. Lipset’ten «Siyasî İnsan» (1965), K. R. Popper’den «Açık Toplum ve Düşmanları - cilt I: Platon» (1967) gibi siyaset sosyolojisi ve felsefesi alanında çeviriler de yayımlamıştır. Evlidir; biri kız, biri erkek iki çocuğu vardır.

 Fondation-Institut kurde de Paris © 2023
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues