La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

İktidar ve Tarih


Éditeur : Afa Date & Lieu : 1992, İstanbul
Préface : Pages : 230
Traduction : ISBN : 975- 414-166-5
Langue : TurcFormat : 145x230 mm
Code FIKP : Liv. Tur. Beh. Ikt. 2687Thème : Politique

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
İktidar ve Tarih


İktidar ve Tarih

Büşra Ersanlı Behar

AFA


1930’lardan bu yana yetişen kuşakların tarihe bakış açılarından ikiye ayrıldıklarını söyleyebiliriz: 1) Türk Tarih Tezini sorgulama gereği görmeden kabullenenler, 2) Bu tezi tamamen reddedip yerini dolduramayanlar ya da "alternatif devrimci-inkârcı açıklamalar getirenler.

Özellikle genç kuşaklar için eleştirel tarih neden hâlâ ulusal tarihin bir parçası olamıyor? Siyasal hayatın zengnliği neden tarih yazımına ve eğitimine aktarılamıyor? Tarih eğitimi neden sık sık değişen iktidarlarla bağımlı kalıyor? Bu eğitim neden çözümleme ve muhakeme gücünü geliştiremiyor?

İktidar ve Tarih bu soruları cevaplamaya çalışan bir inceleme. Bu aksaklıkların önemli bir nedeninin 1930’lu yıllarda yaratılan zayıf Türk Tarih Tezi, yöntemsiz, kurgusuz ve kuru bir "ulusal" tarih anlayışı olduğunu savunuyor. Devrimci-darbeci yüzeysellik bu tezin yarattığı zihniyet... Türkiye’de iktidar ve muhalefet anlayışının, eleştiri anlayışının tarihçilikte yaratılan zihniyetle yakından bağlantılı oluşunu vurguluyor. Bunu Avrupa ve Osmanlı etkilerini ve ulusçuluk formüllerini irdeleyerek yapıyor. Adeta "demokrasi sorunlarına bir de bu açıdan bakalım" diyor.Büşra Ersanlı Behar, 1950 yılında İstanbul’da doğdu. Arnavutköy Amerikan Kız Kolejinde okudu. 1978’de Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. Bir süre İngilizce öğretmenliği yaptı. Daha sonra aynı üniversitenin Siyaset Bilimi Bölümünden Master ve Doktora dereceleri aldı. Üniversite'yıllarında Vatan, Milliyet ve en son Turkish Times gazetelerinde kısa sürelerle makaleleri yayınlandı. 1983-84 ders yılında İngiltere’de Hull Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümünde öğretim elemanı olarak "Çağdaş Türkiye, Fransa ve İtalya Siyasal Hayatı" dersleri verdi. 1990 yılında Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde öğretim üyesi oldu. Helen bu üniversitede "Siyaset Bilimine Giriş" ve "Siyaset Teorisi" dersleri vermektedir. İktidar ve Tarih 1989 yılında tamamladığı İngilizce doktora tezinin Türkçe yazımıdır.

 Fondation-Institut kurde de Paris © 2023
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues