La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Süryani Tarihi - I


Auteur : Mehmet Çelik
Éditeur : Ayraç Date & Lieu : 1996, Ankara
Préface : Pages : 350
Traduction : ISBN : 975 - 8087 - 08 - 8
Langue : Kurde, Syriaque, TurcFormat : 135x195 mm
Code FIKP : Liv. Tur. Çel. Sür. 830Thème : Histoire

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Süryani Tarihi - I


Süryani Tarihi - I

Mehmet Çelik

Ayraç Yayınevi


Hakkında yazılan eserlerin ve yapılan araştırmaların artmasına paralel olarak, üzerindeki ihtilafların yanısıra, mezheplerinin de sürekli arttığı yegane din Hıristiyanlıktır. Kilisece Hıristiyanlığın kurucusu olarak kabul edilen Hz. Isa’nın anadili Aramca idi. Tebliğini de bu dille yapmıştır. Günümüzde Aramca ölü diller arasında bulunmakla birlikte, en yakın lehçesi olan Süryance hala yaşamakta ve konuşan bir cemaatı bulunmaktadır.

Kendilerine “Süryaniler” denilen bu cemaat, Katolik ve Ortodokslarca asırlar boyu heretik (sapkın) bir Hıristiyan mezhebi olarak görülmüş; Islamiyetin bölgeye gelişine kadar büyük takibatlara uğramıştır. Gerçekte ise, Hıristiyanlığın ilk zamanlarında kurulan Antakya Kilisesi mensuplarıdırlar.

Hıristiyan teolojisini (iman, itikad ve amel) oluşturan kutsal konsillerin kararlarına Katolik ve Ortodok kiliselerinin aksine ...Fırat Üniversitesi öğretim üyesi Mehmet Çelik, üç ciltten oluşan ‘Süryani Tarihi’ adlı çalışmasında, yoğun göç nedeniyle Anadolu’da yok olmak üzere olan 5000 yıllık Süryani kültürünü hıristiyanlığın ortaya çıkışından başlayarak orijinal Süryani ve Arap kaynaklarına dayanarak inceliyor. Süryanice’nin, bugün ölü bir dil olan İsa Peygamber'in ana dili Aramice’ nin en yakın lehçesi olması çalışmanın önemini daha da artırıyor. Ayraç Yayınları’nın Tarih Dizisi’nin ilk kitabı olan bu çalışma sadece Süryani tarihi için değil, Hıristiyanlık tarihi ve inanışı, güç anlaşılan kristolojik tartışmalar için de dilimizdeki en kapsamlı eser olma özelliğini taşıyor.

 Fondation-Institut kurde de Paris © 2023
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues