La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Kerkük Bölgesinin Araplaştırılması


Auteur : Nurî Talabanî
Éditeur : Avesta Date & Lieu : 2005, İstanbul
Préface : Pages : 144
Traduction : ISBN : 975-8637-80-0
Langue : TurcFormat : 125x195 mm
Code FIKP : Liv. Tur. Tal. Ker. 1422Thème : Politique

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Kerkük Bölgesinin Araplaştırılması


Kerkük Bölgesinin Araplaştırılması

Nurî Talabanî

avesta

Nurî Talabanî'nin kitabında gösterdiği gibi Kerkük bölgesindeki karışık nüfus sürekli değiştirilmeye tabi tutulmaktadır. Bu olay 1968 yılında Baas Partisi'nin askeri bir darbeyle sözümona iktidara gelmesinden hemen sonra başladı ve süreç içinde onbinlerce Kürt aile zorla sürgüne gönderildi. Bu gaddarlık -merhum Joseph Stalin'in en kötü geleneği- anlaşılmaz biçimde Batı'da önemsenmemiştir ama Irak'ta Saddam sonrası yerleşim yerlerinde bunun derin etkileri olmuştur. Acaba mülksüzleştirilenler, tıpkı Bosna'da ısrarcı olduğumuz gibi burada da yuvalarına, topraklarına dönecekler mi? Yoksa sessizce yapılmak kaydıyla etnik temizlik mübah mıdır?

Profesör Talabanî Kerküklü Kürt halkına karşı Saddam'ın yaptığı asimilasyonu gözler önüne sererek dünyaya çok büyük bir hizmet sunmuştur. Saddam'ın yaptıklarını insanlığa karşı işlenen suçlar listesine ekleyelim ve diyelim ki inşallah o bir gün bunların karşılığını görür!Nurî Talabanî - Hukuk Profesörü, Avukat. 1963-1968 Fransa'da Hukuk doktorası yapan Talabanî 1968 Eylül-1970 Eylül döneminde Basra Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okutman olarak görev yaptı. Daha sonra İrak Kürdistanı Süleymaniye Üniversitesi Yönetim Enstitüsü başkanı olarak başlayan ve lskoçya Glasgow Üniversitesi Hukuk Bölümü misafir profesörlüğüne kadar uzanan, hem Irak içindeki hem dışındaki üniversitelerde birçok akademik görevde yer aldı. 2004 Eylül ayından bu yana Kürdistan Bölgesi Yüksek Seçim Komisyohu başkanı olarak görev yapmaktadır.

Belli Başlı Eserleri: Kitaplar, yazılar, makaleler.
- Ticaret HukukiTnun Temel İlkeleri
- Irak Ticaret Hukuku (Musul Üniversitesi basımı, 1979)
- Hukuk Sözlüğü (Arapça, Kürtçe, Fransızca ve İngilizce, Hewlêr, 2004)
- Irak'm Anayasal Geleceğinde Kürtlerin Bakış Açısı (Londra, 1999)
Talabanî’nin kitaplarının dışında ayrıca “Jenosid Suçu” (El Kaza Dergisi, 1972), “Irak Ticaret Hukukunda Satış Sistemi” (El Kaza'a Dergisi, 1978), “Federal Sistem (Irak Akademi Dergisi), “Dünyadaki Federal Sistem Örnekleri (El takafa el Cedid Dergisi, 1994) gibi gazete ve dergilerde yayımlanmış birçok makalesi de var.

 Fondation-Institut kurde de Paris © 2022
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues