La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Doğu İlleri ve Varto Tarihi


Éditeur : TKAE Date & Lieu : 1983, Ankara
Préface : Pages : 310
Traduction : ISBN :
Langue : TurcFormat : 135x195 mm
Code FIKP : Liv. Tur. Fir. Dog. 2617Thème : Général

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Doğu İlleri ve Varto Tarihi


Doğu İlleri ve Varto Tarihi

Mehmet Şerif Fırat

TKAE


Mehmet Şerif Fırat; 1894 yılında Varto’da doğmuştur. 1909 yılında başladığı ortaokulu, aile sorunları nedeniyle bitiremiyerek, 1912 yılında okuldan ayrılmıştır.

Birinci Dünya Savaşında Doğu Anadolu’nun bir kesiminin Rus işgali altına düşmesi nedeniyle, 1915- 1918 yılları arasında yöre halkı ile birlikte ve ailece göçmen olarak Malatya'nın Akçadağ ilçesi, Engüzek Köyünde kalmış ve burada bir süre öğretmenlik ve vergi memurluğu yapmıştır.

1918 yılında Ruslar’ın yenilerek geri çekilmesi üzerine, memleketi Varto Kasman Köyüne dönmüştür. Burada 1926 yılına kadar Milis Kuvvetleri Komutanı olarak görev yapmıştır. Ancak aşiretler arası geçimsizlik sonucu bir şahsın milislerce vurulması ve çıkan kargaşa nedeniyle, bazı ağalarla beraber Mehmet Şerif Fırat da 1926 yılında İsparta iline gönderilmiştir. 24 Şubat 1928 tarihinde geri dönmüş ve 1929 yılında Kasman (Köprücük) Köyü Millet Mektebi öğretmeni olarak göreve başlamıştır. 1933’de Muş ilinde katıldığı öğretmenlik imtihanını kazanarak Üstükran (Çaylar) Köyüne öğretmen vekili olarak atanmıştır.

1934 yılında Bingöl Karlıova ilçesi Yazı İşleri Müdürlüğüne naklen tayin edilmiş, 1935’de bu görevden ayrılarak kendini tarihi araştırmalara adamıştır. 1946 yılında basında, sosyal konuları içeren “Varto Mektubu” adlı yazıları çıkmıştır. İlk eseri olan “Doğu İlleri ve Varto Tarihi”ni 1948 yılında İstanbul Saka Basımevinde bastırarak yayınlamıştır. 1949 yılında bir cinayete kurban gitmiştir.
Yazarın “Doğu İlleri ve Varto Tarihi” isimli eserinin dışında 1949 yılında yayınladığı “Bingöllerin Sesi” isimli şiir kitabı ile “Tarihi Bir Gün” isimli romanı ve “Hayat ve Hatıratım” isimli II ciltlik yayımlanmamış kitapları vardır.

Altı bölümden oluşan “Bingöllerin Sesi” isimli kitap tamamen Atatürkçü coşku ile yazılmış, bir kitaptır.Fondation-Institut kurde de Paris © 2021
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues