La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Komplo'nun Tanığıyım


Éditeur : Infognomon Date & Lieu : 2010, Atina
Préface : Pages : 248
Traduction : ISBN : 978-960-8362-39-0
Langue : TurcFormat : 165x240 mm
Code FIKP : Liv. Tur. Kal. Kom. N°3097Thème : Politique

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Komplo'nun Tanığıyım


Komplo'nun Tanığıyım

Savvas Kalenteridis

Infognomon

Bu kitabı bu tarihte yazmakla ilgili özel bir nedenim yoktu. Sadece, o zaman (2006 yazında) içimdeki fikirler olgunlaştı. Neden mi?
Birincisi, birçok vatandaşımız beni gerçekler ortaya çıkmalı, millet Öcalan Olayı hakkında gerçekleri öğrenmeyi bekliyor diyerek beni bunu yapmaya ittiler. Değerli bir aydın arkadaşıma tereddütlerimi belirtince, kitabın açıklayacağı konuların ulusal çıkarlarımıza dokunmasını istemediğimi belirttiğimde, bana ulusal şairimiz Dionisios Solomu'nun bir özdeyişini söylemişti; "Ulus, gerçekleri ulusal değerlendirmelidir."
Bu, güçlü bir etkiydi.
İkincisi, inanıyorum ki, olayların soğukkanlılıkla, sistematik bir amaç gözetilmeden ve kimseye çamur atmadan, anlatılması hepimize, halka ayrıca görevlilere ve politikacılara yardım edecektir ki, bir film gibi, baştan sona trajik bir konunun gelişimini ‘göreceğiz’. Bu bağlamda, yanlış kararlar alındığını ve yanlış yönlendirilme yapıldığını saptamamıza yarayacak ve gelecekte tekrar bu tür yanlışları yaşamamamız için yardımcı olacaktır. Olaylara bu şekilde yaklaşarak ve gerçeğin gücüyle bu olayın böyle kötü sonuçlanmasıyla yaralanan ulusal onurumuzu tekrar kazanabiliriz.
Üçüncüsü, Apo'nun kaçırılması ve teslimi Yunan kamuoyuna öyle bir şekilde sunuldu ki, Kürtler'in siyasi hedef olmayan ve anlamsız tepkileri, Öcalan ve Kürt ulusal kurtuluş mücadelesi ile ilgili yanlış bilgilendirmelerin olması, Yunanlılar'da Kürtler ve Kürt Sorunu'yla ilgili negatif eğilimler yarattı.
Dördüncüsü, Kürt kamuoyuna Apo'nun kaçırılması olayının anlatılması yönteminde saptadığım bir başka yanlış daha var. O da, trajik olayın sonuçlarının sorumluluğu bir elin parmaklarını geçmeyen gerçek sorumluların üzerine atılması gerekirken, Kürt halkında tüm Yunanlılar ve Yunanistan'la ilgili negatif bir görüş oluşturuldu. Ve bu görüş, yıllarca geliştirilmesi ulusal bir ihtiyaç olan Kürt-Yunan ilişkilerini etkileyeceğe benziyor.
Sonuç olarak; kitabın içeriği ve benim tanıklığım bu olayla ilgili gerçeğin ta kendisidir. Aynı zamanda içimi kemiren gerçekleri kamuoyuyla paylaşma zorunluluğu nedeniyle kaleme aldığım bu kitabın, şu anda cezaevinde olan Kürt lider Abdullah Öcalan'a, az da olsa ümit vereceğini ve yeniden Kürtlerle Yunanlılar arasında bir sempati ve hoşgörü yaratacağını ümit ediyorum. Bu da Türklere veya diğer halklara karşı birlik olup hareket etmek manasında değil. Bu sancılı bölgeye denge ve barışın gelebilmesinin tek yolu; tüm halkların anlaşma, işbirliği ve tarihsel adaletin yerini bulması konularında üzerine düşeni yapmasıdır.Savvas Kalenteridis 1960'ta Serez'de doğdu. 1977'de Evelpidon Askeri Akademisi'ne girdi ve 1981'de mezun oldu. 2000 yılının Mart ayında Harp Yüksek Okulu'nda okurken Yunan Ordusu'ndan albay olarak istifa etti. Aynı yılın Sonbaharı'nda Infognomon yayinevini kurdu. Kendisinin kurduğu Infognomon yayinevinin çalışmaları çerçevesinde Yunanistan'daki önemli edebiyat ve sanat müzeleriyle işbirliği içerisinde, kayıtları 1930'lara kadar dayanan çok eski Küçük Asya ve Pontus halk türkülerinin CD halinde yayınlanmasını sağladı.
Yine kendi yayinevinden çikan "Türk dış politikasının analizi Mitler ve Gerçekler" ve "Türkiye 'deki Azınlıklar" kitaplarının ve “Kato Italya-Megali Ellada", "Sicilya", "Rodos-Kariya-Likiya", "Chios-Smyrni", "Bulgaristan-Anatoliki Romylia", "Kapadokya-Orta Anadolu", "Konstantinupolis-Marmaras", "Aiolia: Lesvos-Aivalik- Pergamos", önemli tarihsel verilerinde bulunduğu rehber kitapların editörlüğünü yaptı. Dünya çapında büyük yankı uyandıran Öcalan'ın nasıl teslim edildiğini anlatan; "Tarihi Tanıklık- Öcalan'ın Teslimi- Gerçeğin Zamanı" adlı kitabının yanında, “Dağların Kucağında Kozani", "İonia: Samos-Efesos-Miiitos- Priini", "Ditikos (Batı) Pontos, Vitinia-Pafiagonia" ve "Anatolikos (Doğu) Pontos, Kotiora- Kerasunta-Trapezunta-Argirupoli- Kars" tarihsel turistik rehberlerin de yazarıdır.
Bütün bunların yanında Savas Kalentderidis'in siyasi ve stratejik analizleri ve makaleleri Yunanistan'ın büyük gazetelerinde ve dergilerinde yayınlanmaktadir.

 Fondation-Institut kurde de Paris © 2024
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues