The Kurdish Digital Library (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Özgürlük Türküsü


Editor : Belge Date & Place : 2000, İstanbul
Preface : Pages : 128
Traduction : ISBN : 975-344-250-5
Language : TurkishFormat : 135x190 mm
FIKP's Code : Liv. Tur. Tur. Ozg. N°1952Theme : General

Presentation Table of Contents Introduction Identity PDF
Özgürlük Türküsü


Özgürlük Türküsü

Hüseyin Turhallı

Belge

"İlk isyan Adem Baba ile başladı. Tanrının akıl almaz talimatlarını dinlemektense cennetten atlayıp, dünyaya ayakları üstüne inmeyi yeğledi. İlk isyancı cennetten inerken de Mezopotamya'ya düştü. Bir ayrılık, bir yalnızlık içinde, Fırat ve Dicle'nin birbirleri ile kucaklaştıkları anda ve yerde Adem'in Havva ile buluştuğu söylenir. Kutsal kitaplar, insanlık tarihinin böyle başladığını söyler. Ya sonra?

Sonrası uzun hikaye..!"Hüseyin Turhallı, 1960 yılında Bingöl’ün Genç ilçesine bağlı Riz (Sağgöze) köyünde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Diyarbakır’da yaptı. 1981 yılında Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümüne bir süre devam etti. 1983 yılında Fen Fakültesinden ayrılarak Hukuk fakültesine girdi. 1987 yılında D.Ü. Hukuk Fakültesinden mezun olan yazar, 1992 yılına kadar Bingöl ve Diyarbakır’da avukatlık yaptı.

Vedat Aydın’ın öldürülmesinden sonra Diyarbakır HEP İl Başkanı oldu. O yıllarda gelişen halk hareketi ve serhıldanlarda aktif yer aldı. Yine bu süre içinde defalarca kontra elemanlarının başarısız suikast saldırılarına maruz kaldı. Yaptığı siyasal çalışma ve konuşmalar nedeniyle hakkında idam istemiyle davalar açılınca şehir alanını terk etmek zorunda kaldı. Mücadelenin farklı alanlarında çalıştı.

Yazar, mücadelenin bütün sınıflarında aktif olarak bulundu. Değişik zamanlarda değişik dergi ve gazetelerde yazılar yazdı. “1990-95 Serhıldanlar” isimli kitabının bir bölümü 1999 Mart’ında Özgür Politika gazetesinde yayınlanan yazar, halen bu gazetede yazı yazmaktadır.

 Foundation-Kurdish Institute of Paris © 2023
LIBRARY
Practical Information
Legal Informations
PROJECT
History & notes
Partenaires
LIST
Themas
Authors
Editors
Languages
Journals