The Kurdish Digital Library (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Tinda Ana; Güneşe Açılan Eller


Author : Baran Rûbar
Editor : Pêrî Date & Place : 2017, İstanbul
Preface : Pages : 224
Traduction : ISBN : 978-605-9649-14-8
Language : Kurdish, TurkishFormat : 135x210 mm
FIKP's Code : Liv. Tur. Kur. Rub. Tin.Theme : Literature

Presentation Table of Contents Introduction Identity PDF
Tinda Ana; Güneşe Açılan Eller


Tinda Ana; Güneşe Açılan Eller

Baran Rûbar

Pêri

Sevgili Tinda Ana ben ve arkadaşlarım mezarının başucunda güneş batarken Rojbin Ablan yerine mor, mavi menekşelerimizle güneşe durduk. Güneş tümüyle battı. Karanlık Vestan'a çöktü. Ayrılık vakti gelip çattı ve ben Artos'a dedim ki:

-Unutma ki Tinda Anadolu halklarının anasıdır. Tinda Ana'nın gözleri her sabah doğacak ve her akşam da batacak güneştedir.

Tinda Ana'nın dünyasında karanlığa asla yer yoktur. Güneşe ne kadar yönelebilirsen yönel.
Lâkin bu mezarın üstüne sakın gölgeni bırakma!Baran Rûbar, 1966 yılında Van’ın Gevaş ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini bura da tamamladı. 1981 yılında Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi’e girdi ve yüksek öğrenimini lisans derecesiyle Diyarbakır’da tamamladı. Daha sonra çeşitli liselerde öğretmenlik yapan yazar, 1988 yılından itibaren de bazı aylık dergi ve gazetelerin sanat-edebiyat bölümlerinde şiir ve makalelerini yayınladı. İlk çalışmalarını gerçek adı olan Seracettin Ergenç ismiyle yayınlayan yazar, sonraki çalışmalarını Baran Nehir imzasiyla yayınladı. Sonra yayınladığı bütün şiir çalışmalarını “Med Halkı Çocukları” adlı kitabında derledi ve kitap 1995’te İstanbul’da Nûjen Yayınları arasında “Baran Rûbar” adıyla yayınladı. 1979 yılında Gevaş Atatürk Lisesi 10. sınıf öğrencisiyken üzerinde çalışmaya başladığı ve 2017 yılının başında bitirebildiği Tinda Ana; Güneşe Açılan Eller adlı elinizdeki bu çalışma yazarın ilk roman denemesidir. Yazar anadili Kürtçe’nin yanında iyi derecede de Rusça biliyor.

 Foundation-Kurdish Institute of Paris © 2020
LIBRARY
Practical Information
Legal Informations
PROJECT
History & notes
Partenaires
LIST
Themas
Authors
Editors
Languages
Journals