Pirtûkxaneya dîjîtal a kurdî (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Alman ve İngiliz Ajanlarının Kurdistan Seyahati


Nivîskar : Sedat Ulugana
Weşan : Do Tarîx & Cîh : 2013, İstanbul
Pêşgotin : Rûpel : 56
Wergêr : ISBN : 978-605-4427-43-7
Ziman : TirkîEbad : 135x210 mm
Hejmara FIKP : Liv. Tur. Ulu. Kur. N°Mijar : Dîrok

Danasîn Naverok Pêşgotin Nasname PDF
Alman ve İngiliz Ajanlarının Kurdistan Seyahati


Alman ve İngiliz Ajanlarının Kurdistan Seyahati

Sedat Ulugana

Do

1911 yılı yaz mevsiminde, Almanya hükümeti tarafından arkeolojik kazı işlerinde memur oldugum ve Asur’dan Trabzon’a kadar uzanan seyahatimin ilk kısmını Musul-Van yolu oluşturur.
Musul’dan Van’a giden asıl kervan yolu Zaho, Siirt uzerinden Bitlis’e ve buradan da Van Gölü’nün güney sahilinden geçer. Bu yol yaz mevsiminde pek kolay geçilir. Fakat şimdiye kadar pek az bilinen ve tanınan İmadiye üzerinden Çölemerik, Başkale istikametinde tipik bir Kürdistan yolu olan bir yol daha vardır. Bu yol pek çok zorluklarla doludur. Bilhassa yüklü kervanlar için çok daha çetin bir yoldur. Zorluklar, özellikle daglık arazide kendini daha çok gösterir. Buralarda bayırlar uzerinde inşa edilmiş köyleri birbirlerine baglayan patikalardan başka yol yoktur. Temmuz’dan Eylül’e kadarki sıcak zamanın dışında bu yol pek de müsait ...

Sedat Ulugana, 1985’te, Erciş'te doğdu. 2004’de Van Atatük Lisesini bitirdikten sonra, 2005’te Gaziantep Turizm Yuksek Okulu’nu kazandı. Söz konusu okulu 2007’de birakarak aynı yıl Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü kazandı ve 2011’de buradan mezun oldu. 2012 Yılında Artuklu Üniversitesi Kürt Dili ve Kültürü tezli yüksek lisans programına başladı. Çeşitli gazetelerde araştirma ve inceleme yazıları yazdı. Hala düzenli olarak ANF’de araştırma ve inceleme yazıları yazmaktadır. Yayınlanmış eserleri şunlardır:

- Tamara (Gıv-Ri Yayınları-şiir-2005)
- Ağrı Kürt Direnişi ve Zilan Katliamı (Peri Yayınları, Araştırma, 1. Baski 2010, 2. Baski 2011)
-Cezalı Delikanlı Yılmaz Güney’in Konya Sürgünü (Do Yaymları, 2012)
-Anadolu’da Kürdistan Orduları (Şikari Metinleri XIII. XIV. Yüzyıl)Weqfa-Enstîtuya kurdî ya Parîsê © 2020
PIRTÛKXANE
Agahiyên bikêr
Agahiyên Hiqûqî
PROJE
Dîrok & agahî
Hevpar
LÎSTE
Mijar
Nivîskar
Weşan
Ziman
Kovar