La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Çete Devlet, susurluk dosyası


Éditeur : Mezopotamya Date & Lieu : 1997, Köln
Préface : Pages : 242
Traduction : ISBN : 3-931885-16-X
Langue : TurcFormat : 130x195 mm
Code FIKP : Liv. Tur. Cel. Cet. N° 1536Thème : Général

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Çete Devlet, susurluk dosyası


Çete Devlet, Susurluk dosyası

Hatip Dicle


Mezopotamya


Susurluk olayı, özel savaştaki tıkanmanın ürünüdür... Olayın üzerine gidilmemesi, Türkiye’yi kilitler. Bu kadar suçun işlendiği, üstelik muhasebesinin yapılmadığı, katillerin kahraman olarak nitelendirildiği bir toplumun geleceği olamaz. Suç işleyenleri en üst mevkilere atayan bir devlet, bir hukuk devleti işlevlerinden hiçbirini yerine getiremez. Ama suçluların köşe başlarını tutmaya devam etmesi ve artık herkesçe bilinen gerçeklerin üstünün örtülmesi, olayın boyutlarını çok daha büyütecektir. Öldürülen binlerce masum insanın katillerinin gizli kalmasını, yüzlerce kayıbın akibetinin „bilinmemesini“ ve diğer ağır insanlık suçlarını hiç kimse, ne gerekçeyle olursa olsun, mazur gösteremez. Çünkü toplumsal barış adaletten geçer. Bu nedenle Susurluk olayının üstü örtülemez ve örtülmemelidir. Sarsıntısı Susurluk’tan daha büyük ve daha derin olacak yeni olaylar beklenmelidir. Bu, Kürt ve Türk halkının geleceğini kazanmak için zorunlu bir görevdir.
Bu kitapta TC devletinin çeteleşmesinin tarihini, çete gruplarının uygulamalarını, gruplar arasındaki çelişkileri ve nedenlerini; aynı zamanda devletin ve toplumun neden yeni sarsıntılara mahkum olduğunu göreceksiniz.


Hatip Dicle; Politikacı. Lice’de doğan Dicle, ortaeğitimini Diyarbakır’da tamamladı ve 1979’da İstanbul Teknik Üniversitesi inşaat bölümünden mezun oldu. 1984 yılında politik görüşlerinden dolayı gözaltına alındı ve Ankara’da DAL’da bir ay işkenceli sorgudan geçirildi, 1987 yılına kadar kamu kuruluşlarında çalışması yasaklandı. 1990’da İHD Diyarbakır Şube Başkanı oldu. Ekim 1991 ’de SHP listesinden HEP milletvekili seçildi. 1992’de SHP’den istifa ederek HEP’e geçti ve HEP Genel Başkan yardımcısı oldu. 12 Aralık 1993’te DEP Genel Başkanı seçildi. Bu dönemde özel savaşın kalemşörü gazeteciler tarafından hedef tahtasına konuldu ve aleyhine büyük bir karalama kampanyası başlatıldı. 2 Mart 1995 tarihinde dokunulmazlığı kaldırıldı ve düzmece bir yargılama sonucu 15 sene ağır cezaya çarptırıldı. Dicle, halen Ankara Merkez Kapalı Cezaevindedir.Fondation-Institut kurde de Paris © 2023
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues