La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Devlet Devlet’e Karşı


Auteur : Baskın Oran
Éditeur : Bilgi Date & Lieu : 1994, Ankara
Préface : Pages : 240
Traduction : ISBN : 975 - 494 - 468 – 7
Langue : TurcFormat : 135x195 mm
Code FIKP : Liv. Tur. Ora. Dev. N° 3467Thème : Politique

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Devlet Devlet’e Karşı


Devlet Devlet’e Karşı

Baskın Oran


Bilgi


l) Bu kitabın, özetin özeti olarak en büyük özelliği, bana kalırsa, bir mantık uygulama kitabı olmasıdır. Bu kitapta, salt mantık geçerlidir. Bu yüzden de yazıların çoğunda, 1, 2, 3, diye sayılarla gösterilmiş açıklamalar vardır. Çünkü mantık, bütün olasılıkları ve olabilirlikleri sergiledikten sonra matematiksel bir sonuca varmaktır.
2) Bu kitabın başka bir özelliği de, kendisini zevkle, ilgiyle ve hatta merakla okutabilmesidir. Yani, kuru bir mantık değildir. Biz okurlar olarak bunu, yazarın biçemine ve de sanatçı yeteneğine borçluyuz.
3) Üçüncü özelliği bu kitabın, ülkemizin anasorunlarını, bir alaycı gülmece havası içinde sunmasıdır. Acı duyarak ve gülümsenerek okunan bir kitap.
4) Bir başka özelliği de... Yoo, hayır, ben de sayılar sıralayarak Baskın Oran'a öykünmek istemiyorum. En iyisi, benim az gören gözlerimle beğenerek, severek okuduğum bu kitabı siz de okuyun.” / Aziz Nesin


Baskın Oran, 1945'te İzmir'de doğdu. Saint Joseph ve İzmir Atatürk Lisesinden sonra Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. SBF'de Uluslararası İlişkiler asistanı olarak 1974'te doktorasını tamamladı. 1982 Kasımında YÖK uygulamasıyla görevine son verildi. Ankara İdare Mahkemesi kararıyla görevine döndü, ancak bu kez de 1402 Sayılı Sıkıyönetim Yasasıyla işten uzaklaştırıldı. 1990'da Danıştay kararıyla görevine dönen Doç. Dr. Baskın Oran'ın yayımlanan öteki kitapları da şunlar:
- Azgelişmiş Ülke Milliyetçiliği -Kara Afrika Modeli (1977),
- Türk-Yunan İlişkilerinde Batı Trakya Sorunu (1986),
- "Atatürk Milliyetçiliği "Resmi İdeoloji Dışı Bir İnceleme" (1988),
- Kenan Evren'in Yazılmamış Anıları (1989),
- Son Defter (1990),
- Nerde O Eski Mapusaneler (1991).Fondation-Institut kurde de Paris © 2024
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues