The Kurdish Digital Library (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Batılaşma, Düzenin Yabancılaşması


Editor : Bağlam Date & Place : 1994, İstanbul
Preface : Yücel Yaman Pages : 244
Traduction : ISBN : 975-7696-60-9
Language : TurkishFormat : 135x195 mm
FIKP's Code : Liv. Tur. Kuc. Bat. N° 3399Theme : Politics

Presentation Table of Contents Introduction Identity PDF
Batılaşma, Düzenin Yabancılaşması


'Batılaşma', Düzenin Yabancılaşması

İdris Küçükömer

Bağlam

Toplumlunu kültür hayatında, değişik tarihi kategoriler ile özdeşleşen, o dönemlerin bir anlamda, çözümleyicisi, sözcüsü olabilecek düşünce ürünleri ortaya çıkar. Düzenin Yabancılaşması, işte böyle bir eserdir. 1969'da ilk baskısı yapıldığında "ilerici" ve "gerici" kavramlarının yerleri değişmişti. Türkiye'de üretim güçlerinin geliştirilmesi yolundaki istekleri ve siyasal baskıları nedeniyle geniş "Islamcı-doğucu halk kitleleri"ni Türkiye'nin "ilerici güçleri", "Batıcı-laik" bürokratik sosyal güçleri ise. Türkiye'nin "gericileri" olarak nitelemiştir.
Açıkca ilan edilmemiş bir "ambargo" ile cezalandırılan, yaşamamış ve yok sayılan, düşünceleri anonimleştirilip sulandırılan küçükömer'in kitabını, kendine "ben Doğu'lu muyum yoksa Batı'lı mı?" veya "Neyiz ki? "Neyi değiştirebiliriz?" sorusunu soran, "sivilleşme" ve "demokratikleşme" konusunda kendini sorumlu gören okurlar için yeniden yayınlamak sevindiricidir. İsmet Paşa'ının "İçinde bulunduğunuz vaziyeti bilesiniz.
Padişah düşmanmızdır. Bana bakın, kimse işitmesin, millet düşmanınızdır." gibi çarpıcı belgelere dayalı siyasi çözümlemeleri, yarınlara yönelik demokratik ve sivil Türkiye için ışık tutacaktır.Foundation-Kurdish Institute of Paris © 2020
LIBRARY
Practical Information
Legal Informations
PROJECT
History & notes
Partenaires
LIST
Themas
Authors
Editors
Languages
Journals