Pirtûkxaneya dîjîtal a kurdî (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Batılaşma, Düzenin Yabancılaşması


Weşan : Bağlam Tarîx & Cîh : 1994, İstanbul
Pêşgotin : Yücel Yaman Rûpel : 244
Wergêr : ISBN : 975-7696-60-9
Ziman : TirkîEbad : 135x195 mm
Hejmara FIKP : Liv. Tur. Kuc. Bat. N° 3399Mijar : Siyaset

Danasîn Naverok Pêşgotin Nasname PDF
Batılaşma, Düzenin Yabancılaşması


'Batılaşma', Düzenin Yabancılaşması

İdris Küçükömer

Bağlam

Toplumlunu kültür hayatında, değişik tarihi kategoriler ile özdeşleşen, o dönemlerin bir anlamda, çözümleyicisi, sözcüsü olabilecek düşünce ürünleri ortaya çıkar. Düzenin Yabancılaşması, işte böyle bir eserdir. 1969'da ilk baskısı yapıldığında "ilerici" ve "gerici" kavramlarının yerleri değişmişti. Türkiye'de üretim güçlerinin geliştirilmesi yolundaki istekleri ve siyasal baskıları nedeniyle geniş "Islamcı-doğucu halk kitleleri"ni Türkiye'nin "ilerici güçleri", "Batıcı-laik" bürokratik sosyal güçleri ise. Türkiye'nin "gericileri" olarak nitelemiştir.
Açıkca ilan edilmemiş bir "ambargo" ile cezalandırılan, yaşamamış ve yok sayılan, düşünceleri anonimleştirilip sulandırılan küçükömer'in kitabını, kendine "ben Doğu'lu muyum yoksa Batı'lı mı?" veya "Neyiz ki? "Neyi değiştirebiliriz?" sorusunu soran, "sivilleşme" ve "demokratikleşme" konusunda kendini sorumlu gören okurlar için yeniden yayınlamak sevindiricidir. İsmet Paşa'ının "İçinde bulunduğunuz vaziyeti bilesiniz.
Padişah düşmanmızdır. Bana bakın, kimse işitmesin, millet düşmanınızdır." gibi çarpıcı belgelere dayalı siyasi çözümlemeleri, yarınlara yönelik demokratik ve sivil Türkiye için ışık tutacaktır.Weqfa-Enstîtuya kurdî ya Parîsê © 2020
PIRTÛKXANE
Agahiyên bikêr
Agahiyên Hiqûqî
PROJE
Dîrok & agahî
Hevpar
LÎSTE
Mijar
Nivîskar
Weşan
Ziman
Kovar