La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Düşünce, İnanç, Vicdan ve İfade Özgürlüğü


Éditeur : Belge Date & Lieu : 1998, İstanbul
Préface : Kerim Yıldız Pages : 176
Traduction : Orhan Kemal Cengiz ISBN : 975-344-167-1
Langue : Anglais, TurcFormat : 130x190 mm
Code FIKP : Liv. Tur. Gom. Düs. N° 4067Thème : Général

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Düşünce, İnanç, Vicdan ve İfade Özgürlüğü


Düşünce, İnanç, Vicdan ve İfade Özgürlüğü

Donna Gomian,
David Harris

Belge

Donna Gomian ve Harris'in kaleme aldıkları bu önemli çalışma, Srasbourg'daki Avrupa İnsan Hakları Komisyonu ve Divanın Avrupa İnsan Hakları sözleşmesinin (AİHS)
9 ve 10. maddelerine ilişkin olarak ürettikleri vak'a hukuku ve içtihatları üzerine detaylı bir anlatım sunmaktadır. Çalışmanın Türkçeye çevirisiyle, bu önemli kurumların son derece önemli olan bu konular kapsamında ürettikleri içtihatların, AİHS'ye taraf olan Türkiye de yaygınlaştırılması; bu konudaki bilgi ve kavrayışın geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu haklar altında yer alan kabul edilebilir sınırlamalar, bilhassa 10.madde altındakiler özel bir öneme sahiptirler.Yazarlar" ulusal güvenlik, ülke bütünlüğü yada kamu güvenliğinin korunması amacıyla, hukukun öngördüğü ve demokratik bir toplumda gerekli bulunan, formalitelere, şartlara, kısıtlamalara yada cezalara..." diyen 10. maddenin ikinci paragrafının altında yatan anlamın Strasbourg organları tarafından nasıl algılandığını analiz etmektedirler.


This important report by Donna Gomian and David Harris details the existing case-law and jurisprudence of the European Comission and the European Court of Human Rights in Strasbourg in relation to Articles 9 and 10 of the European Convention for the Protection of the Human Rights and Fundemental Freedoms (ECHR). Its translation into Turkish is intended to increase knowledge and understanding of the jurisprudence of these important institutions, as well as making more widespread in Turkey, a State party to the ECHR, the crucial issues involved.
Of particular relevance are the passages relating to the acceptable limits allowed under the Convention to these two fundamental rights, especially to Article 10.Fondation-Institut kurde de Paris © 2023
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues