La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Savaş ve İnsan: Türkiye’ye silah transferleri


Éditeur : Belge Date & Lieu : 1995, İstanbul
Préface : Pages : 200
Traduction : Ertuğrul Kürkçü ISBN :
Langue : TurcFormat : 135x195 mm
Code FIKP : Liv. Tur. HRW. Sav. N° 3656Thème : Général

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Savaş ve İnsan: Türkiye’ye silah transferleri


Savaş ve İnsan: Türkiye’ye silah transferleri

Human Rıghts Watch


Belge


Son oniki yıldır Türkiye'de bir savaş sürüyor. Bugüne değin savaşın yol açtığı kayıplar arasında, 2.000 kadarı ölüm mangalarınca katledilen, toplam 19.000 ölü, iki milyona varan iç göç ve çoğunluğu güvenlik güçlerince yakılarak ortadan kaldırılmış 2.200 köy...

Türkiye'nin NATO'daki ortakları bu dönem öncesinde ve dönem boyunca muazzam bir silah sanayii geliştirmesine yardımcı olarak ve çoğunlukla bedelsiz ya da çok düşük fiyatlarla kesintisiz silah akışı sağlayarak, bu ülkeye cömert bir siyasal ve askeri destek verdiler. Özellikle ABD hükümeti Türkiye'yi silahlandırmak ve silah üretim kapasitesini artırmakla çok yakından ilgilendi. Kimi NATO ülkeleri Türkiye'nin politikalarını zaman zaman eleştirse de, çoğu Türkiye'ye silah sağlamayı sürdürdü.

Bu rapor, savaş yasalarının ve insan haklarının çiğnendiğini ve bu ihlaller sırasında ABD ve NATO tarafından sağlanan silahların kullanıldığını belgeliyor.
1992 ile 1995 arasında meydana gelen yirmi dokuz olayın incelenmesine dayanan rapor, belirli silah sistemleriyle ihlaller arasında bağ kuruyor. Terhis olmuş ve görevlerinden ayrılmış Türk askerleri ve ABD yetkilileri ve savunma uzmanlarıyla yapılmış görüşmelerle de desteklenen rapor, Güneydoğu'da insan haklarının ağır bir biçimde ihlâl edilip, savaş yasaları çiğnenirken, öteki NATO ülkelerinden sağlananların yanısıra, ABD silahlarının düzenli olarak kullanıldığı sonucuna varıyor.

Sivillerin yaşadığı köylere yapılan saldırılarda ABD'nin sağladığı avcı bombardıman uçaklarının ve cezalandırma amacıyla köy yakma, yargısız infaz, işkence ve rasgele ateş açmak da dahil yaygın ihlallerin desteklenmesinde ABD'nin sağladığı helikopterlerin kullanılması ihlâllerin en uğursuz örnekleri arasında...Fondation-Institut kurde de Paris © 2023
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues