La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Aleviliğin Kökenindeki Mazda İnancı ve Zerdüşt Öğretisi


Auteur : E. Xemgîn
Éditeur : Berfîn Date & Lieu : 1995, İstanbul
Préface : Pages : 262
Traduction : ISBN : 975-7354-32-5
Langue : TurcFormat : 135x195 mm
Code FIKP : Liv. Tur. Xem. Ale. N° 2568Thème : Religion

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Aleviliğin Kökenindeki Mazda İnancı ve Zerdüşt Öğretisi


Aleviliğin Kökenindeki Mazda İnancı ve Zerdüşt Öğretisi

E. Xemgin

Berfîn

"...Alevilik kısa bir süre öncesine kadar tabu olarök görülürdü. Aleviliğin isminden bile söz edilmezken, son zamanlarda bu konuda bir yayın furyası başlatıldı.
Ancak bölgenin değişik sorunlarında olduğu gibi, bu soruna da farklı ve çarpık yaklaşıldığını görmekteyiz. Alevilerin büyük bir kesimi kendilerini islamiyetin bir mezhebi olarak kabul ederlerken, yaşam tarzı ve inançlarının islamiyetle pek uyumlu olduğu söylenemez.
Diğer yandan, Aleviliğin meşru konumunu benimsediği söylenemiyecek olan T.C. Devleti yönetimi "Alevilerin Türk olduğu, Kürt olanların ise Alevi olamayacağı" tezlerini destekleyip işlemektedir. Bir dini inanç ve yaşam felsefesi olarak bilinen Aleviliğin tekelleştirilmesi de ilginç bir durumdur.
İşte bu çarpıklıklara cevap verebilmek; Aleviliğin kültürel ve dini temel ilkeleri ile değerlerinin kaynağını bulabilmek için bölgenin eski dini inançları ve onlara dayanan dini kültürel değerleri araştırmaya giriştim...
Bu kitabımızda Alevi kültürünün ve temel ilkeleri ile değerlerinin kökenindeki mazda dini inancı ve Zerdüşt öğretisinin olduğunu ortaya koyup işlemeye çalışıyorum."


Etem Xemgin, 1947 yılında Malatya'nın Akçadağ ilçesine bağlı Harunuşağı köyünde doğdu. İlkokulu köyde, ortaokulu ise Antep'te okuduktan sonra, köydeki kan davalarından dolayı 1964'de ailesi ile birlikte göç edip İstanbul'a yerleşti.
Lise ve Hukuk Fakültesini İstanbul'da bitirdi. İstanbul'da bir süre avukatlık yaptıktan sonra, zamanın siyasi gelişmeleri sürecinde Türkiye'de kalmanın sakıncalarını farkedince, 1980'de Avrupa'ya gitmek zorunda kaldı. Halen Avrupa'da olup üç çocuk babasıdır.
Yazarın Avrupa'da Kürdistan Tarihi (üç cilt) ve Kürdistan'da İnsan Hakları ile Türkiye'de yayımlanmış Kürdistan'da Dini İnançlar ve Etkileri adlı kitapları bulunmaktadır.Fondation-Institut kurde de Paris © 2024
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues