La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Kurdoloji Biliminin 200 Yıllık Geçmişi


Auteur : Rohat Alakom
Éditeur : Komkar Date & Lieu : 1987, Köln
Préface : Pages : 240
Traduction : ISBN :
Langue : TurcFormat : 135x195 mm
Code FIKP : Liv. Tur. Ala. Kur. N° 1292Thème : Général

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Kurdoloji Biliminin 200 Yıllık Geçmişi


Kurdoloji Biliminin 200 Yıllık Geçmişi

Rohat Alakom

Komkar

Kürdoloji, bir bilim olarak Kürt Dili ve Edebiyatı, Kürt Tarihi, Etnografya ve daha birçok alanda Kürtler ve Kürdistan üzerine araştırmalarda bulunan kapsamlı bir bilim dalıdır. Doğu bilimleri alanında son yıllarda önemli bir inceleme dalı haline dönüşen bu bilimin adı olan Kürdoloji sözcüğü Kürt ve Yunanca'da söz ve bilgi anlamına gelen Logos (...) sözcüklerinden oluşmuş bileşik bir sözcüktür. Kürtçe'ye girmiş biçimi ile bu sözcük Fransızca'dan alınmıştır: Kurdologie (İng. Kurdology, İt. Curdologia, Hol. Coerdologi). Bazı diğer dillerde, yapabilmek, tanımak anlamına gelen sözcükler ve Kürt sözcüğünden oluşmuş değişik sözcüklerin de bazen Kurdoloji yerine kullanıldığını görmekteyiz, örneğin Rus. Kurdovedenie (...), Alm. Kurdenkunde, Far. Kordşanasi. Aynı temeller üzerine türetilen, günümüzde Kürtçe'de kullanılan Kurdzanî ve Kurdnasî sözcükleri de kaynaklarda geçmektedir.
Kürdoloji terimi yerine bazen Kürt İncelemeleri ifadesi de kullanılmaktadır: İng. Kurdish Studies, Al. Kurdische Studien, Fr. Etudes Kurdes, Ar. Dirasat Kurdiyye (...)
"Kürdoloji'nin Babası" olarak bilinen M. Garzoni'nin yazdığı "Kürt Dili'nin Grameri ve Sözlüğü" adlı eserinden yaklaşık olarak 60 yıl geçtikten sonra, Kürt Dili üzerine ilk bilimsel araştırmalardan bir tanesi Alman dilbilimcilerin’denFondation-Institut kurde de Paris © 2022
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues