La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Yezidilik ve Yezidilerin Kökeni


Auteur : Erol Sever
Éditeur : Berfîn Date & Lieu : 1993, İstanbul
Préface : Pages : 144
Traduction : ISBN : 975 - 7354 -01 -5
Langue : TurcFormat : 135x195 mm
Code FIKP : Liv. Tur. Sev. Yez. N° 2694Thème : Religion

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Yezidilik ve Yezidilerin Kökeni


Yezidilik ve Yezidilerin Kökeni

Erol Sever

Berfîn

Yezidilik karma bir dindir. Yezidiler’in dili Kürtçe’dir. Bu tektanrıcı dinin tasarımını yapıp kuranlar Asurlar’dır.
Ama Yezidiler etnik olarak Asur veya Kürt müdürler? Yoksa Azday halkı veya ulusundan mıdırlar? Yezidilpr bu kimlik bunalımını nasıl çözecekler? Cemaat aşamasından ulus olma aşamasına geçişin zorlukları.
Yezidilik tektanncı bir dindir. Yezidiler’in Şeytan’a taptıkları, tanrılarının Şeytan olduğu doğru mudur? Yezidiliğin “kurucusu” olduğu sanılan Şeyh Adi kimdir?
Bu kitabın belgeler bölümünde yer alan Kitab -el Cilve, Mushaf Reş ve Şeyh Adi'nin ilahisi Türkçe’de ilk kez yayınlanmaktadır. Yezidilik ve Yezidiler’in kökeni, bu Yezidi kaynaklarının, Doğulu, Batılı gezginlerin, yazarların araştırmalarının incelenmesiyle ortaya çıkmıştır. Eldeki bilgilerin değerlendirilmesi sonuçlandırılmış ve bir çözümlemeye gidilmiştir.
Bu çözümlemeyi esas olarak okur değerlendirecektir. Türkiye ve Ortadoğu’da kökenleri bilinmeyen ve dinlerinin kuralları pek tanınmayan bu dini cemaat üzerine yazılmış bu kitabın tartışmalara yol açmasını umuyoruz.


Erol Sever 1939’da İzmit’te doğdu. Aslen Istanbullu'dur. Orta öğrenimini tamamladıktan sonra Viyana'da İşletme Ekonomisi okumaya başladı. Öğrenimini tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndü. Önce Aydınlık Gazetesinde, daha sonra Aydınlık Frankfurt bürosunda çalıştı. İsveç Yazarlar Birliği üyesi ve 2000'e Doğru dergisi İsveç muhabiridir.Fondation-Institut kurde de Paris © 2024
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues