La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Kuzey Kürdtstan'da Sosyo-Ekonomik Yapı


Auteurs : A. Nas | Sait Aydogmuş
Éditeur : Apec-Tryck Date & Lieu : 1990, Stockholm
Préface : Pages : 216
Traduction : ISBN : 91 87730 01 4
Langue : TurcFormat : 150x210 mm
Code FIKP : Liv. Tur. Ayd. Kuz. N° 2018Thème : Économie

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Kuzey Kürdtstan'da Sosyo-Ekonomik Yapı


Kuzey Kürdtstan'da Sosyo-Ekonomik Yapı

S. Aydoğmuş
A. Nas

Apec-Tryck


Elinizdeki kitap, S. Aydoğmuş'un "Kuzey Kürdistan'da Tarımda Kapitalizmin Gelişme özellikleri" adlı araştırması ile A. Nas'm "Kürdistan'da Içpazar” adlı araştırmasından oluşmaktadır. İki araştırma, konunun bütünselliği bakımından biribirini tamamlarken, konuya yaklaşımları ve vardıkları sonuç bakımından da önemli oranda benzerlik arz etmektedir.
Kürdistan'da ulusal kurtuluş mücadelesinin hızla gelişmekte olduğu günümüzde, politik dönüşümlere kaynaklık eden toplumsal dinamizmin doğru saptanmasının önemi bir kat daha artmıştır. Açıkur ki, bu alanda başarının önkoşulu, politikanın üzerinde şekillendiği sosyo-ekonomik yapının doğru kavranmasıdır. Bu yapıldığı oranda "eski" ve "yeni" arasındaki politik saflaşma nesnel bir temele oturabilir ve gelişmenin önü açılabilir.
Sözkonusu araşatırmalar, ülkemizde, tarımda ve içpazarda kapitalizmin gelişme evrelerini ve mevcut verili durumu, konuyla ilgili faiklı yaklaşımların eleştiriyel bir değerlendirmesiyle birlikte detaylı olarak okuyucunun bilgisine sunarak, Kürdistanda hakim üretim biçimiyle ilgli süregelen "kapitalizm-yan feodalizm" tartışmasına ve dolayısıyla politik mücadelenin belirtilen esas temeline önemli ölçüde ışık tutmanın yanısıra, ilerde, bu alanda yapılacak çalışmalara da önemli oranda birkim sağlamaktadır.
Yayınevimiz, Kürdistan'da politika üreten kadroların ve konuyla ilgili akademisyerlerin önemli ve zengin bir kaynak olarak yararlanabileceği bu araştırmaları bir kitap halinde okuyucuların hizmetine sunmakla, amacına uygun olarak önemli bir görevi yerine getirdiği kanatindedir.Fondation-Institut kurde de Paris © 2023
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues