La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Doğuda Aşiretler, Kürtler, Aleviler


Auteurs : Burhan Kocadağ
Éditeur : Ant Date & Lieu : 1992, İstanbul
Préface : Pages : 238
Traduction : ISBN :
Langue : TurcFormat : 130x190 mm
Code FIKP : Liv. Tur. Koc. Doğ. N° 3931Thème : Général

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Doğuda Aşiretler, Kürtler, Aleviler


Doğuda Aşiretler, Kürtler, Aleviler

Burhan Kocadağ

Ant

Sarp ve engebeli doğal yapısı, etkin bir karasal iklimi ile yaşama olanakları çok güç olan Doğu Anadolu, Asya kıtasını Anadolu, Mezopotamya, Mısır ve Ege uygarlıklarına bağladığından buralarda tarih öncesi çağlann izleri görülmektedir.
Yontma Taş, Cilalı Taş ve Maden Devirleri'nde bile buralarda insanların yaşadıktan, zamanımızda yer yer var olan ve günümüze dek varlıklannı koruyabilen mağaralardaki oymalı resimlerden, taşlar üzerindeki kabartmalardan ve son zamanlarda yapılan kazılardan anlaşılmaktadır.
"Adıyaman'ın Palanlı köyünde kayalar üzerinde dağ keçisi sürüsü tasviri bulunmuştur. E. Pittard'a göre bu oymalar ve kabartmalar Yontma Taş Devri sonlarına aittir. Hakkâri'nin Gevarük yöresinde Cilalı Taş (Neolitik) Devrine ait çifte boynuzlu dağ keçilerine ve çıplak insan tasvirlerine rastlanılmıştır."
Ergani köylerindeki mağalaralarda taş ...


Burhan Kocadağ, 1936 Varto-Çobandağı köyü doğumlu. İlkokulu Yarto'da, ortaöğrenimi Diyarbakır- Dicle Köy Enstitüsü ve Öğretmen Okulu'nda tamamladı.
Hacıbektaş, Bulanık, Varto, Kırıkkale ve Yalova ilçe ve köylerinde uzun yıllar öğretmenlik yaptı. Daha sonra Gazi Eğitim Enstitüsü'nü bitirdi.
Yazarın elinizdeki kitaptan başka, "Lolon Oymağı ve Yakın Çevre Tarihi," adlı ve çeşitli dergilerde yayınlanmış makaleleri vardır.
Halen araştırmalarını emekli öğretmen olarak sürdürmektedir. Cem ve Ehlibeyt dergilerindeki yazılarına da devam etmektedir.Fondation-Institut kurde de Paris © 2023
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues