La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Farsça - Zazaca - Kurmancca Mukayeseli Gramer


Auteur : Serkan Oğur
Éditeur : Yazılama Date & Lieu : 2014, İstanbul
Préface : Pages : 350
Traduction : ISBN : 978-605-9988-00-1
Langue : Kurde, Persan, TurcFormat : 135x210 mm
Code FIKP : Liv. Kur. Ogu Far. N° 4899Thème : Linguistique

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Farsça - Zazaca - Kurmancca Mukayeseli Gramer


Farsça - Zazaca - Kurmancca Mukayeseli Gramer

Serkan Oğur

Yazılama

Günümüzde Anadolu ve Mezopotamya’da yaşayan birçok dil siyasal koşullar nedeniyle; gelecege aktarılabilme, kendini var edebilme olanağından yoksundur.
Bu cografyada önemli bir niifus tarafından konuşulan /azaca (Kirmancca) ve Kunnancca [Kirdacca] gibi, diger cografya dilleri de kendilerini geliştirme olanaklarından mahrum bırakılmıştır. Hakeza Zazaca (Kirmancca) en fazla tahrip olan dillerden biri ve yapılan çeşitli araştırmalar dilin mevcut koşullarda kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını belirtmektedir. Kaybolma, yok olma tehlikesi, cografya dillerinin üzerinde sallanan Demokles'in kılıcıdır. Bu minvalde bu çalışma, yaşadığımız cografyanın çok renkliliğini korumasını da perspektif edinir.
Hasılı bu çalışmayla; kaybolmak tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Zazacanın yaşatılmasına; Zazaca (Kirmancca) ve Kurmanccanın (Kirdacca) kendisini geleceğe aktarabilmesine katkım olabilirse yaşam boyu bunun bahtiyarlıgını hissedeceğim.


Serkan Oğur, Dersim’in Ovacık ilçesinde dogdu. İstanbul Üniversitesi'nde “Fars Dili ve Edebiyatı” eğitimi gördü. Edebiyat Fakültesi'nin “Dilbilim” programında eğitimini sürdürmektedir. Yazar, uzun bir dönemdir anadili ve İran Dilleri üzerine çeşitli alanlarda çalışmalarını sürdürmektedir. Yakın dönemde Farsça ve Kurmanccayla karşılaştırmalı, Zazaca (Kirmancca) dersleri vermeye başladı. Halen İstanbul’da yaşamaktadir.Fondation-Institut kurde de Paris © 2024
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues