La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Türk Edebiyatında Kürtler


Auteur : Rohat Alakom
Éditeur : Avesta Date & Lieu : 2010, İstanbul
Préface : Pages : 282
Traduction : ISBN : 978-605-5585-36-5
Langue : TurcFormat : 135x215 mm
Code FIKP : Liv. Tur. Ala. Tur. N° Thème : Littérature

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Türk Edebiyatında Kürtler


Türk Edebiyatında Kürtler

Rahat Alakom

Avesta

Rahat Alakom'un bu incelemesini okurken, Türk edebiyatında Kürtler ve Kürdistan'a ilişkin çok ilginç bilgi ve yorumların olduğunu görürüz. Bazı konular, diğer konulara nazaran daha çok vurgulanır . Türk yazarları, politik bakımdan duyarlı olan· bazı konulara karşı kör gibi görünürler. Bu inceleme, roman ve öykülerin yazıldığı zamana göre değil, konusu· olan zaman ve olaylara göre tertip edilmiş. Bu yaklaşım ile araştırmacı, okuyucunun da görebileceği, sözü edilen yapıtların "kör nokta"larını veya ideolojik önyargılarını, eksiklerini sergilemeyi amaçlamaktadır.
Kürtler üzerine yazılanlar, Batı Türkiye'nin şehirli aydın kesiminin zihniyeti ve düşün biçimini ortaya koymaktadır. Eğer Rahat Alakom'un seçtiğinden başka bir yaklaşımı ele alıp geçen yüzyıl boyunca yazılan yapıtları kronolojik olarak bir sınıflandırmaya tabi tutarsak, herhalde çok ilginç gelişmeler saptayabiliriz. Zamanla, yeni konular kaleme alınır, eski sorunların yeni yanları vurgulanır, zorla unutulan (veya unutturulan) olaylar gittikçe toplumun bilincine döner, edebi bir anlam kazanırlar.
Bildiğim kadar Rohat Alakom'un, Türk edebiyatı üzerine yaptığı sosyolojikideolojik bu inceleme, bu tür çalışmaların ilk örneğidir. / Martin van BruinessenFondation-Institut kurde de Paris © 2022
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues