La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Dijwar


Auteur : Orhan Miroğlu
Éditeur : Avesta Date & Lieu : 2004, İstanbul
Préface : Pages : 312
Traduction : ISBN : 975-8637-72-X
Langue : TurcFormat : 130x195 mm
Thème : Histoire

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Dijwar


Dijwar
Onlara dair her şey

Musa anter, Vedat Aydın, Mehmet Sincar... Üçü de "faili meçhul" cinayetlerin kurbanı oldu. Musa Anter, 70 yıllık bir çınar, "49'lar"dan DDKO'ya, "İleri yurt"tan "Welat"a... yakın dönem tarihimizin " şahidi, sanığı, mahkumu ve davacısı"... Devletin bordrolu katilleri tarafından Diyarbakır'da karanlık bir gecede tuzağa düşürülerek katledildi. Vedat Aydan, yakındönemin kararlı bir aktivisti, gerçek bir halk önderi.. Katilleri kendilerini gizleme gereği daymadılar Emniyetten gelmişlerdi. Bir soruşturma için ifadesine başvuracaklardı. Bir hafta sonra bir yol kenarında işkenceden tanınmaz hale gelmiş cesedi bulundu. Mehmet Sicar, birkaç milletvekili arkadaşıyla "faili meçhul" cinayetleri araştırmak üzere gittiği Batmana’da, suikaste uğrayarak yaşamını yitirdi. Katillerinin yanında bir ortak özelliği daha var bu üç şahsiyetin: Herüçünün de cenazesi kaçırıldı ve gerekli vecibeler yerine getirilmeden gömüldü.

Ve bu kitabın yazarı, Orhan Miroğlu. O karanlık gecede Musa Anter vurulurken o da yanındaydı, kurşunlar ona da isabet etti. Katil, öldüğünden emin olmak için üzerine eğildi, ikinci kez ateş etti. “Görev” tamamlanmıştı. Ancak Orhan, o geceden sağ çıkmayı başardı.

Orhan Miroğlu bedeninde taşıdığı delillerle o karanlık geceye ışık tutuyor, asla unutulmayacakların, kefen ve mezar hakkı tanınmamış ölülerin defterini açıyor. Evet, bu kilrli savaş onbinlerce cana mal oldu.  Şimdi, "Peki ama kim öldürdü bu insanları?" diye sormanın, ölülerimizin gömüldüğü yerleri bilmenin, onlara bir mezar "hak"kı tanımanın.zamanıdır.Fondation-Institut kurde de Paris © 2021
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues