La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Kültür terörizmi


Éditeur : Avesta Date & Lieu : 2000, İstanbul
Préface : Pages : 90
Traduction : A. Önder Otçu MultimediaISBN : 975-7112-90-9
Langue : TurcFormat : 130x195 mm
Thème : Général

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Kültür terörizmi


Kültür terörizmi
Kültürel arınma düşüncesi üstüne bir deneme

Bu son derece aktüel ve şiirsel yapıtta Thomas Hyliand Eriksen bir ülkede bir tek aynı türden insanların yaşayabileceğini savunan kültürel arınmacı ve etnik-ulusçu ideolojilere kapsamlı bir eleştiri getiriyor. Bu düşüncelerin iler tutar tarafı olmadığını söyleyen yazar, bunu kanıtlıyor da. Devinim içindeki insanların binlerce yıllık bir süreçte kurduğu dünyamızın bugün bu ideolojiler yüzünden kan içinde bırakıldığına işaret ediyor. Eriksen'in kültürel çokseslilikten yana bir savunusu ve bireylerin mutlaka bir kültürel kimliğe sahip olmasına karşı, sağlamca temellendirdiği bir de önerisi var.

"Şu küçücük sosyal antropoloji kitabı son derece aktüel ve yüklü bir içeriğe sahip, çünkü zamanımızın etnik temizlik, ulusçuluk ve göçle ilgili yaralarını konu alıyor."

Inger Bentzrud, Dagbladet Gazetesi

"Bu kitapçıkta Eriksen 'biz' ve 'onlar' üstüne güncel tartışmalarla ilgili düğüm noktalarına neşter sallıyor. Sorunların ciddileştiği çağımızın, boyundan çok daha büyük, önemli bir kitabı."

Michael Klos, Flensborgs Gazetesi

"Kültürel temizlik düşüncesini hedef alan dehşet zengin bir deneme (...) Kitapçık, kültürsüzlük üstüne ateşli bir savunma gibi."

Håkon Harker, Aftenposten GazetesiFondation-Institut kurde de Paris © 2021
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues