La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Cızira Botanlı Bedirhaniler


Auteur : Malmîsanij
Éditeur : Avesta Date & Lieu : 2000, İstanbul
Préface : Joyce Blau Multimedia | Malmîsanij Pages : 344
Traduction : ISBN : 975-7112-71-2
Langue : TurcFormat : 130x195 mm
Thème : Histoire

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Cızira Botanlı Bedirhaniler


Cızira Botanlı Bedirhaniler
ve Bedirhani Ailesı Derneğı'nın Tutanakları

Emir Bedirhan, Botan'ın son beyi. 1835'te "Hakimê Kurdistan" oldu, giderek güçlendi, adına hutbeler okundu, Cizre'de barut üretimi için fabrika kurdurttu, savaş ve silah uzmanı yetiştirmek için Avrupa'ya öğrenci gönderdi, Van Gölü'nde gemi yapım çalışmalarına başladı, "Kürt hükümeti" kurdu, Cizre'yi başkent yaptı, adına sikkeler basıldı. Merkezi hükümete başkaldırdı. Osmanlı, yandaşlarından bir kısmını yanına çekti, zorlandı, Ewrex Kalesi'ne sığındı, aylarca direndikten sonra kale düştü, teslim alındı. İstanbul'a götürüldü. Girit'e sürüldü, Şam'da öldü.

Ve Mîr'in ailesi... Bedirhaniler. "Kürt ulusal hareketinin babası" olarak nitelenen Bedirhan Paşa'nın ailesi, Kürtlerin modern tarihine damgasını vurmuştur. Kürt tarihindeki birçok "ilk"i onlar gerçekleştirmiştir. Malmîsanij kitabında Bedirhanilerin soyağacını çıkarıyor; Kürtlerin efsanevi önderi Mîr Bedirhan'dan ilk Kürtçe gazeteyi çıkaran Mikdad Midhat'a, balerin Leyla Bedirhan'dan Cumhuriyet'in ilk maarif bakanlarından Vasıf Çınar'a, Emin Ali Bedirhan'dan Tahir Kutay'a, Kürtçenin "Hawar"ı Celadet Ali Bedirhan'dan Osmanlı-Rus Savaşı'nda vücudunda 25 yara açılan Ali Şamil Paşa'ya yakın tarihimizin önemli aktörlerini tanıtıyor.

Bedirhani Ailesi Derneği'nin tutanaklarıyla 1920'lerin İstanbul'undan bir kesitin sunulduğu kitabın sonunda küçük bir albüm de yer alıyor.Fondation-Institut kurde de Paris © 2021
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues