La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Türkiye Reisicumhuru Mustafa Kemal'e açık mektup


Éditeur : Compte d'auteur Date & Lieu : 1973, Halep
Préface : Nuri Dersimi Pages : 62
Traduction : ISBN :
Langue : TurcFormat : 140x200 mm
Code FIKP : Liv. Tr. Lp. 211Thème : Politique

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Türkiye Reisicumhuru Mustafa Kemal'e açık mektup


Mümtaz mütefekkir Celadet Ali Bedirhan'in Türkiye Reisicumhuru Gazi Mustafa Kemal Paşa Hazretlerine Yazdiği açık mektup


Türkiye Reisicumhuru Gazi Mustafa Kemal Paşa Hazretlerine

Gazi Paşa Hazretleri,
Türkiye Cumhuriyetinin 10 uncu senei devriyesi münasebetiyle umumi ve şumullü bir affın ilan olunacagını gazeteler bundan çok zaman evvel yazmağa başlamışlardı. Büyük bir ehemmiyetle bu affın dahil ve hariçte hususi ajanlar ve gazetelerle propagandasını yaptırmakta idiniz.

Nihayet mevcut olan gün geldi ve af ilan edildi. Herkes kemali hayretle gördüki hazırlayıp propagandasını yaptırdığınız af ile ilan ettiğiniz af arasında hemen hiç bir münasebet yoktu. Bu suretle efkarı umumiyeye iki af arz olunmuştu. Birisi proje halinde kalan umumi ve şumullü af, diğeri ilan ve tatbik olunan mahdut ve adeta mücrimini adiyeye mahsus af. Tabir caiz ve varit ise hükümet cumhuriyeleri zende ve gürbüz bir tıfıl af doğurmak istiyordu. Doğurmadı, iskat-ı cenin eyledi.

Paşa hazretleri, silsile-i mantıkıye icab ettirirki evvela aylarla hazırlayıp propagandasını yaptırmış olduğunuz affı tetkik ve sonra sebep saktı arayıp tesbit edelim.

Evet, birinci yani proje halinde kalan af hadisatın hükümet cumhuriyelerine ilham ettiği bir zaruretti. On senelik cumhuriyet devri esnasında Türkiye garip bir şekil almış ve mütareke zamanında ikilik tabiriyle ifade olunan vaziyet yeniden hadis olmuştu. Bir fark ile ki o zaman ikilik Türkiye hudutları dahilinde idi. Ankara, bütün Anadolu'yu ihtiva ediyor; İstanbul, padişah ve vüzerası ile şehir belediye dairelerinin mahdut hinterlandında imparatorluğu temsil ediyordu. Bu defaki ayrılık ve ikilik ise bu ikiden birinin Türkiye dahilinde ve diğerinin hariçte bulunması şeklinde tecelli eylemişti.
.....Fondation-Institut kurde de Paris © 2023
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues