La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Kürdistan’da Türk Endüstrisi


Auteur : Ömer Tuku
Éditeur : Doz Date & Lieu : 1991-01-01, İstanbul
Préface : Ömer Tuku Pages : 216
Traduction : ISBN :
Langue : TurcFormat : 155x235 mm
Code FIKP : Liv. Tr. 2190Thème : Économie

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Kürdistan’da Türk Endüstrisi


Kürdistan’da Türk Endüstrisi: gelişim ve sömürü

Araştırma konusu kendi alanında ilk sayılır ve ben bu çorak tarlayı değerlendirmeye çalıştım. Araştırmaya başlarken hiçbir tezin doğruluğunu göstermek için kanıt aramaya çalışmadım, önce verileri toplayıp sonra da analiz ederek doğruyu aradım.

Doğruyu arama, Cumhuriyet dönemindeki tüm verilerin yanısıra, yer yer Osmanlı İmparatorluğu dönemine ait verileri de inceleyip değerlendirmeyi zorunlulaştırdı. Önce sadece endüstrinin günümüzdeki yapısını incelemeyi, doğrusu uzun bir makale yazmayı planlamıştım.

Sonuç ortada ve araştırma, bugüne dek alışık olmadığımız, kendim de dahil, ekonomik-politik sonuçlar ortaya çıkardı ve bugüne dek gözlem sonucu doğru görünen pek çok şeyin yanlış olduğunu gözler önüne serdi. Kürt politikası, böylece gözlem düzeyinden kurtarılıp maddi bir zemine dayandırılarak bir teorik çerçeveye sahip olma olanağına kavuştu.

Kürt politikasının net ve maddi bir zeminde kalması için bilimsel araştırmaların sürekli olarak yaprlması ve yeni gelişmelerin sonuçlarının saptanması gereklidir, çünkü toplumsal yaşam statik değil, dinamiktir.

Bu araştrrmanın yapılması sırasında arkadaşım Sait Aydoğmuş'un bana çok yardımları oldu. Kardeşim Ali Tuku ile tüm konuları tartıştım. O, araştırmayı okudu, eleştiri ve öneriler yaptı. Kendisine teşekkür ediyorum. Araştırma çalışmaları boyunca Kızlarım Medya ve Rojîn beni anlamaya çalıştılar, yemek yememi ve kahve içip enerji toplamamı bana düzenli hatırlatmaktan yorulmadılar. Araştırmamı bu iki "arikar"ıma sunuyoruın.

Bu araştırmamın ilk basımının Avrupa'da yapılması planlanmıştı. Değişik nedenlerden dolayı Avrupa baskısı gerçekleşemedi. Şerafettin Elçi, Zeruh Vakıf Ahmetoğlu ve Bayram Ayaz'ın bana yardımları oldu. DOZ yayınları çalışanları da kitabın bir an önce çıkması için çok çalıştılar. Kendilerine teşekkür ediyorum.Fondation-Institut kurde de Paris © 2023
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues