La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

İnsan Kültür ve Uygarlık


Auteur : Gürdal Aksoy
Éditeur : Avesta Date & Lieu : 1996, İstanbul
Préface : Pages : 152
Traduction : ISBN : 975-7112-10-0
Langue : TurcFormat : 115x195 mm
Code FIKP : Liv. Tr.Thème : Politique

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
İnsan Kültür ve Uygarlık


İnsan kültür ve uygarlık

Gürdal Aksoy


İnsan nedir ve kimdir? Hangi sayede ve nasıl insan olmuştur? Toplumsal ya da siyasal bir hayvan mıdır; yoksa, düşünen ya da konuşan bir hayvan mı? Acaba insanlığın temelinde emeği gören Marksist paradigma ne ölçüde doğrudur? Dahası, toplum - topluluk, toplumsal ilişki - toplumsal kurum, savaş - siyaset, düşünce - dil, emek - çalışma, güçlü - zayıf gibi birbirleriyle ilişkili kavramlar ve olgular, insanlık tarihindeki yerlerine nasıl oturtulabilir?

Bu çalışma, sosyal antropolojinin bu gibi temel sorunlarına yanıt bulabilme yolunda bir giriş niteliği taşımaktadır. Kitapta ayrıca, kültür ve uygarlık kavramları ele alınmakta, bu kavramları ifade eden sözcüklerin etimolojik kökenlerine ve ideolojik anlam kaymalarına değinilmektedir. Aynı bağlamda, şu sorulara da yanıt aranıyor: Kültür, yalnızca bir üretim etkinliği midir? Marks ve Engels'in ortaya koydukları gibi uygarlığı, kır - kent diyalektiği bağlamında değerlendirmek mümkün müdür? Siyaset ve uygarlık, sanıldığının aksine, devletin ortaya çıktığı toplumsal aşamadan önce mi başlamıştır?

Bu kitapta, insanla başlayan ve insanla devam eden koskoca bir serüvenin yalnızca küçük bir öyküsünü bulacaksınız. Yalnızca kendi öykünüzü....


Gürdal Aksoy, 1968, Bingöl doğumlu. Yazın dünyasına 1990 yılında adım attı. 1993-95 yılları arasında, sırasıyla Özgür Gündem, Özgür Ülke ve Yeni Politika gazetelerinde yazdı. Aksoy'un yayımlanmış çalışmaları:

- Kürt dili ve söylenceleri üzerine incelemeler 1
, Öteki yayınevi, 1991.
- Hieros gamos, Tanrı baba üzerine notlar, Zagros yayınevi, 1993.
- Tarihi yazılmayan halk Kürtler, Avesta yayınları, 1996.

Aksoy'un Kürt dili ve söylenceleri üzerine incelemeler 1 ve Kürt, tarih yazımı konusunda ciddi tartışmalar yaratan Tarihi yazılmayan halk Kürtler adlı çalışmalarının yeni baskıları yayına hazırlanıyor. Yazar, son olarak Aşkın sonu mu? Aşkın yarım kalan tarihi üzerine düşünceler adlı kitabı üzerine çalışıyor.Fondation-Institut kurde de Paris © 2023
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues