La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Savunmalar


Éditeur : Melsa-Belge Date & Lieu : 1991, İstanbul
Préface : Melsa - Belge Pages : 156
Traduction : ISBN :
Langue : TurcFormat : 165x245 mm
Code FIKP : Liv. Tr. 2724Thème : Politique

Présentation Table des Matières Introduction Identité PDF
Savunmalar


Savunmalar

İddianame
İstanbul ( ) Nolu Devlet Güvenlik Mahkemesi
Başkanlığına

Davacı : K. H.

Sanıklar : 1- İsmail Beşikçi, Hüsnü Oğlu 7 Ocak 1939'da Zahide'den olma, Çorum İskilip Hacıpiri Mahallesi nüfusuna kayıtlı; halen Mercimek sokak, Barış apt. 33/11, Aşağıeğlence - Etlik Ankara'da oturur. Yüklenen suçtan tutuklu.

2- Ayşe Zarakolu: Muhittin kızı 1946'da Lamis'den olma, Tokat Niksar nüfusuna kayıtlı, halen Küçükyalı Süreyyapaşa sokak, 14/1 İstanbul adresinde oturur. Başmuhasip sokak, Talas han, kat: 4 Cağaloğlu'ndaki Alan Yayıncılık'ın ortaklarından.

Suç : TC. Kanun 142/3-6'ncı maddesine aykırı davranış.

Suç tarihi : Şubat 1990

Tevkif tarihi : 12.3.1990 (İsmail Beşikçi için)

Yukarıda açık kimlikleri ve kendilerine yüklenen suçun yasadaki niteliği yazılı sanıklar hakkında C. Başsavcılığımızca yapılan hazırlık soruşturması sonunda evrak incelendi:

İstanbul Cağaloğlu Başmuhasip sokak, Talas han, kat: 4'te faaliyet gösteren ve sahipliğini sanık Ayşe Zarakolu'nun yaptığı Alan Yayıncılık tarafından basılan, sanık İsmail Beşikçi tarafından kaleme alınan "Devletlerarası sömürge: Kürdistan" adlı kitapta sanık yazar İsmail Beşikçi, Kürt kimliği ve Kürdistan kimliği üzerine düşünceler küçük başlığı altında verdiği giriş yazısındaki 19. yüzyılda sömürgelerin kuruluşu savıyla ürettiği fikirler dizesinden sonra Kürdistan ve burada yaşayan Kürt ulusunun siyasal statüsünü ortaya koyarken  Kürdistan olarak nitelendirdiği toprak parçasını siyasal doktrinlerde sözü edilen sömürge bile olmayan bir ülkeye, burada yaşayanların bile olamayan bir ulus; kimiliksiz bir ülke ve kimliksiz bir ulus olduklarını; böl-yönet politikasının sömürgecilere sağladığı kolaylıkları vurgulayarak çeşitli ulusların ortak sömürge alanının Kürdistan olduğu; Kürt…Fondation-Institut kurde de Paris © 2022
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues