Pirtûkxaneya dîjîtal a kurdî (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Ararat yolcuları; insan tacirleri, göç ve mültecilik


Nivîskar : Evîn Çîçek
Weşan : Pêrî Tarîx & Cîh : 2005, İstanbul
Pêşgotin : Evîn Çîçek Rûpel : 528
Wergêr : ISBN : 975-9010-02-X
Ziman : TirkîEbad : 130x210 mm
Hejmara FIKP : Liv. Tr.Mijar : Civaknasî

Danasîn Naverok Pêşgotin Nasname PDF
Ararat yolcuları; insan tacirleri, göç ve mültecilik


Ararat yolcuları; insan tacirleri, göç ve mültecilik

Evin Çiçek

Pêrî

Giriş

İtalya’daki Kürt mülteciler konusu bir dönem dünya medyasındaki yerini korudu. Kürtlerle konuşabilmek, görüntü çekebilmek için çok değişik ülkelerden basın mensupları güney İtalya'ya gittiler. Konu parlamentolarda konuşuldu, tartışıldı. Sonuçta sıcaklığını kaybetti ve unutuldu, buza yatırıldı.

İnsan tacirleri tarafından İtalya coğrafyası bir mıknatıs gibi kullanıldı, kullanılıyor. Mülteciler sürekli deniz araçlarıyla sahillere götürülüyorlar. Oradan da Avrupa'nın değişik ülkelerine dağıtılıyorlar. Adriyatik denizinin diğer yanında yer alan Arnavutluk'un toprakları geçiş amacıyla kullanılıyor. İstanbul üzeri gönderilenlerin Avrupa'ya ulaştırılmaları için kullanılan ve İtalya'ya en yakın olan memleket. Kürtler topraldarında süren bir savaştan ve doğrudan doğruya dört devletin kolluk kuvvetlerinin baskılarından kaçıyorlar. Yaşama tutkusu onları göçmenliğe sürüklüyor. Mal varlığı olan satıyor. Olmayan borca giriyor.

Kürt mülteciler konusunu Kürtler nasıl işlediler, değerlendirdiler? Açıklamalar, açlık grevleri, toplantılar. Bu eylemler fazla ses getiremiyor ve kamuoyunu uyandırmada, bilgilendirmede etkili yöntem ve araçlar değil. Etki güçleri çok az. Sonuç alıcı olamıyorlar. Kürt mülteciler konusunda dünya basınını meşgul edecek, koşturacak etkinlikler, çalışmalar yapamadık. Bu konuda Kürt aydınları, entelektüelleri, siyasi parti yöneticileri kendilerini sorgulamalılar.

.....Weqfa-Enstîtuya kurdî ya Parîsê © 2022
PIRTÛKXANE
Agahiyên bikêr
Agahiyên Hiqûqî
PROJE
Dîrok & agahî
Hevpar
LÎSTE
Mijar
Nivîskar
Weşan
Ziman
Kovar