La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Siyasal Yazılar II


Auteur : Multimedia
Éditeur : Mayıs Date & Lieu : 1985, Berlin
Préface : Pages : 187
Traduction : ISBN :
Langue : TurcFormat : 140x200 mm
Code FIKP : Liv-Tur. 1753Thème : Politique

Présentation
Table des Matières Introduction Identité PDF
Siyasal Yazılar II

Versions:

Siyasal Yazılar II

Türkiye devriminin siyasal-toplumsal güçlerinin en ileri unsurları, gelişmeleri-nin bu aşamasında, daha önce içinde hareket ettikleri siyasal-örgütsel ilişkilerin, gelişmeler karşısında yetersiz kaldığını, devrimci mücadelenin kendi içinde bir devrim yapması gerektiğini ve böylesine bir devrim arefesinde olduklarını görüyorlar. Çeşitli siyasi grupların bünyesinde varolan, kimisi açığa çıkmış derin sarsintilar, devrimci öze sahip bu gelişmeyle eski örgüt yapısı, eski siyasi-toplumsal tespitler, o ana kadar izlenen tutumlar ve marksizmi kavrayışları arasındaki çelişmelerin sonucudur. Bu sarsıntılar, yeni devrim güçlerini doğuracaktır; biz, bu devrimci sarsıntının ürünleriyiz. Eski kabuğumuzdan sıyrılıyoruz; ve biliyoruz ki, bizi dış tehlikelere karşı koruyacak yeni kabuğumuz oluşana dek varlığımız bile tehlikedir.

 


SUNUŞ

MAYlS YAYINLARl olarak bu kitapta, YILMAZ GÜNEY'in yurt dışına çıkmak zorunda kaldığı andan itibaren yayınladığı yazıları, bildirileri, çeşitli toplantılarda, basın toplantılarında, gecelerde, yaptığı konuşmaları, verdiği demeçleri yayınlıyoruz. Ancak, bu kitapta yer alan yazılar, yayınlanması gerekenlerin tümünü değil, fakat oldukça önemli bir bölümünü içeriyor. Kitapların yayımını kısa bir sürede gerçekleştirmek gerektiğinden, bazı bant çözümlemeleri ve yabancı gazete ve dergilerde yer alan yazıların çevirisi yapılamadı vb.

YlLMAZ GÜNEY üzerine basında çıkmış olan ve bir çoğunda bizzat kendisinin açıklamaları bulunan yazılar o denli çoktur ki, bütün bunlar için özel, yoğun ve titiz bir çalışma yapmak gerekecektir. Örneğin yalnızca "YOL" ve "DUVAR" filmleri üzerine dünyanın en ünlü gazetelerinde, dergilerinde haber-yorum-makale vb. türünde yüzlerce yazı yayınlanmıştır.

Kitapta yer alan son yazı, FATOŞ GÜNEY'in Almanya'nın Osnabruck kenti Üniversitesi tarafından düzenlenen YlLMAZ GÜNEY HAFTASl'ında çok kısa olarak O'nun yaşamını ve mücadelesini anlatan konuşmasıdır.

Konuşmaların başlıkları tarafımızdan konulmuştur.

MAYIS YAYINLARI
Fondation-Institut kurde de Paris © 2022
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues