La bibliothèque numérique kurde (BNK)
Retour au resultats
Imprimer cette page

Hêviya gel, hejmar 24


Auteur : TSK
Éditeur : Compte d'auteur Date & Lieu : 1989, Stockholm
Préface : Pages : 16
Traduction : ISBN :
Langue : Kurde, TurcFormat : 210x295 mm
Code FIKP : Liv. Ku. Tr.Thème : Politique

Présentation
Table des Matières Introduction Identité PDF
Hêviya gel, hejmar 24

Versions

Hêviya gel, hejmar 24

TSK

Compt d'auteur


Nisan ayında gelişen işçi eylemleri, işçi sınıfının birlik-dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs'ta da devem etti. işçi sınıfının kabaran öfkesi ve karar kliği burjuvaziyi ürküttü. Sindirme politikası yine öne çıkarıldı ve 1 Mayıs'ta kitleler tarandı; 19 yaşındaki genç işçi M.Ali Dalcı katledildi. Ancak toplumsal muhalefet susturulamadı. Aksine yeni boyutlar kazanarak gelişmeye devam ediyor. İşçi eylemleri başta Karabük demir çelik işletmeleri olmak üzere, greve dönüşmeye başladı.

Doktorlar nöbet bırakma eylemine girerek beyaz ...Karkerên hemû welatan û gelên bindest yek bin!

GELİŞMELER DOĞRU DEĞERLENDİRİLMELİ VE GEREKLİ ÖRGÜTLÜLÜK YARATILMALIDIR!


Nisan ayında gelişen işçi eylemleri, işçi sınıfının birlik-dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs'ta da devem etti. işçi sınıfının kabaran öfkesi ve karar kliği burjuvaziyi ürküttü. Sindirme politikası yine öne çıkarıldı ve 1 Mayıs'ta kitleler tarandı; 19 yaşındaki genç işçi M.Ali Dalcı katledildi. Ancak toplumsal muhalefet susturulamadı. Aksine yeni boyutlar kazanarak gelişmeye devam ediyor. İşçi eylemleri başta Karabük demir çelik işletmeleri olmak üzere, greve dönüşmeye başladı.

Doktorlar nöbet bırakma eylemine girerek beyaz önlüklerini Sağlık bakanlığı kapısına bıraktılar. 1 Mayıs ve ertesinde gösterileri izleyen gazeteciler açıktan saldınya uğrayınca çareyi eylemde buldular. Öğrenci gençlik 1 Mayıs katliam ı ardından protesto gösterilerine başladı. Cezaevlerinde baskılar devam ederken yeni direnişler örgütlendi. Bayrampaşa, Nazilli ve Diyarbakır cezaevleri baskı ve saldırıları protesto etmek amacıyla açkk grevi eylemlerine başladı.

Değişik meslek gruplanndan ve politik görüşlerden yaklaşık bin katılımcının oluşturduğu "Demokrasi Kurultayı" yapıldı. Kurultay, Türkiye'de demokratik gelişmenin önündeki engelleri dile getirdi, 2 gün süren tartışmalardan ortak bir sonuç bildirgesi hazırladı. Sonuç bildirgesi, askeri darbelerin Türkiye'nin demokratikleşmesini engellediği, militarizmin dış kaynağının NATO ve ABD olduğunu tesbit ederek; bunlara karşı önlemler aknması, 141-142'nin kaldırılması, yeni bir anayasa'nın, en geniş kesimlerin katıkmıyla hazırlanması, Kürt sorununun özgürce tartışılması için gerekli zeminin yaratılması vb. konuları kapsıyor. Kurultay, tesbit eüği sorunlarla mücadele, etme doğrultu sunda kısa ve uzun dönem için bir faaliyet programı hazırladı ve bu fa aliyetleri sürdürecek olan "Demokrasi izleme komitesi" tayin edildi. Demokrasi kurultayı, gerek sorunların temel nedenlerini tesbitte ve gerekse mevcut sorunların çözümü için getirdiği önerilerde bugünkü somut koşullann ve toplumsal muhalefetin gerisinde seyrediyor. Kurultay 141 ve 142'nin kaldırılmasını tartışırken ve sonuç bildirgesinin Evren'e sunulması kararlaşünkrken, Özal "yapılacak ilk genel seçimlere komünist partisinin de katılacağım" açıkladı bile. "Kürt sorununun tartışılması için gerekli zeminin yaratılması" tartışıldığı dönemde, Diyarbakır seçimlerinde "kürtçülük" yapmayan burjuva partisi dahi kalmadı. Toplumsal muhalefet herkesi buna zorlamıştı. Bunda, "herkes ne kadar samidir." sorusu tartışılabilir. Ama bu tartışmalara "demokrasi kurultayı" da dahil edilmelidir.

Demokrasi güçleri bu işlerle meşgul iken, iktidar ve muhalefet partileri yeni bir erken seçim havasına girdiler. Özal'ın ANAP'ı 26 Mart yerel seçimlerinde aldığı % 21'lik oyları dahi muhafaza edemiyor. Mayıs sonlarında yapılan anket sonuçları, ANAP'ın % 14'lere kadar düştüğünü gösteriyor. Durum böyle olunca, Özal iktidan iç ve dış sermaye kesimlerinin de desteğini yitiriyor. Bu "vartayı" en az zararla atlatmak isteyen Özal, havuç politikasını da uygulamaya koyarak kitlelerin tepkisini aşağı çekmek, toplumsal muhalefetin hızını kesmek istiyor. Bu nedenle kesenin ağzını açacak; çalışan kesimlere belirli zamlar verecektir. Yine "Komünist partisinin ilk seçimlere gireceğini" bu nedenle ortaya atmaktadır. Zaten, dişleri çekilmiş bir "komünist" partisi -bu günler için- yedekte bekletiliyordu. Düzenle uyum içinde olmayan bir kom ünist partisinin legal olarak piyasaya çıkması Özal'ın icazetiyle değil, zorlu bir mücadeleyle olacaktır. Bu bilinerek demokrasi mücadelesi yürütülmelidir. İşçi sınıfını bölebilecek ve onu demokrasi mücadelesinde oyalayabilecek olan girişimlere karşı duyark olunmakdır. Elde edilen her kazanım işçi sınıfını iktidara götürecek ve Kürt halkının ulusal demokratik sorununa doğru bir çözüm getirecek olan yolda kullanılmakdır.

İktidar, yediği darbelerin şokundan kurtulup toparlanmaya çakşırken, Demirel'in DYP'si, bu fırsatı iyi değerlendirmek istiyor. Erken seçimin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce yapılması için iktidan zorluyor. Kitle gösterileri yapıyor, sermaye kesimi ile toplantılar düzenliyor. SHP kendini iktidara hazırlamak ve burjuvaziyle ne kadar uyum içinde olduğunu kamtlamak için çalışmalar sürdürüyor. Tüzük kurultayı ile içindeki muhalefeti susturmanın yasal zeminini yarattı. Yerel seçimlerde oylanm aldığı Türkiye işçi sınıfı ve Kürt halkının sorunlanyla haşır-neşir olmaktan uzak duruyor. Bu nedenle 1 Mayıs katliamında, adam öldürmenin yanlışlığım vurgularken, bu tür olaylarda gaz ve sis bombalannın kullanılmasını iktidara tavsiye ediyor. Bu devletçi partiler iktidara yaklaştıkça, asıl niyetleri daha bir belirginleşiyor.

Politik ortam birhayli sıcak. Ve bu, önümüzdeki dönemlerde daha bir artacak. Bu sıcaklıktan yanmak istemiyorsak, kitleleri her renkten burjuva partilerinden hızla kopararak, Türkiye ve Kürdistan'da işçi sınıfının bağımsız politikasını açıkça ortaya koyup, burjuvazinin oynamak istediği oyunu boşa çıkarmak için her alanda hızla örgütlenmek zorundayız, işçi sınıfı ve Kürt halkının çıkarlan bunu emrediyor.
Fondation-Institut kurde de Paris © 2021
BIBLIOTHEQUE
Informations pratiques
Informations légales
PROJET
Historique
Partenaires
LISTE
Thèmes
Auteurs
Éditeurs
Langues
Revues